Vinaři z České republiky získali na největší mezinárodní soutěži vín  Decanter World Wine Awards v Londýně úctyhodných 119 medailí, včetně 4 zlatých. Porota hodnotila více než osmnácti tisíc vín z celého světa. Zpravodajský portál BRŇAN o tom dnes v tiskové zprávě informoval Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje, organizační zajištění pak zaštiťuje Národní vinařské centrum.

„Zlaté medaile za svá vína si připsala vinařství Thaya, Portz Insel, Bohemia Sekt a za červené víno, z tradiční moravské odrůdy Frankovka, také Vinselekt Michlovský. Nejvíce medailí pak získalo B\V vinařství z jihomoravských Ratíškovic, které se může pyšnit 10 stříbrnými a 35 bronzovými medailemi. Z celkového počtu 119 medailí získali moravští a čeští vinaři 4 zlaté, 29 stříbrných a 86 bronzových medailí,“ popsali vinaři.

  • Soutěž Decanter World Wine Awards představuje absolutně nejvyšší metu v soutěžích vína na světě

Během patnácti dnů hodnotili držitelé titulů Master of Wine a Master Sommelier celkem 18.250 vín z 57 zemí celého vinařského světa. „Na zisk zlaté medaile je potřeba minimálně 95 bodů ze sta, což je hodnocení, na které většina vinařů během své kariéry nikdy nedosáhne, navíc jde o body udělené superligou světových degustátorů. A jen o málo méně musí víno dosáhnout pro medaile stříbrné a bronzové,“ uvedla marketingová ředitelka Národního vinařského centra Dagmar Fialová.

O prestižní soutěž je velký zájem, i letos byl překonán rekord v počtu přihlášených lahví

Již třetí ročník po sobě došlo k překonání nejvyššího počtu přihlášených vín a soutěž Decanter World Wine Awards je tak nejen co do počtu účastníků skutečně mimořádnou soutěží. Soutěž byla založena v roce 2004 prestižním britským magazínem o víně a lihovinách, a letošním ročníkem tak slaví dvacet let své existence.