Rybáři získali ze zahraničí 800 kusů úhoře říčního. „Devadesát malých úhořů vysazujeme tady na rybníku v Ostrově u Macochy, další stovky úhořů rozvezli kolegové do dalších nádrží, například ve Vysočanech a Podomí,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda spolku blanenských rybářů Martin Sklář.

Podle něj je rarita, když se úhoře říčního podaří vysadit do vod v Moravském krasu, kam však odnepaměti patří. „Úhoř je tajuplná ryba, která se vytírá v Sargasovém moři, kde jedinci zakončují svou životní pouť, kde po výtěru ve velkých hloubkách umírají. Úhoří monté pak putuje mořem a Golfským proudem až k pobřeží Francie a Velké Británie, kde se odloví. Malí úhoři se pak krmí a jakmile mají pět gramů, dopraví se do České republiky,“ vysvětlil Sklář.

Do lovné míry jich podle rybáře doroste drtivá většina. „Jsou totiž rozkrmení a mají v sobě tukové zásoby. Rychle rostou a jsou pak sami schopni přijímat potravu. A pokud jsou vysazení do vhodných míst jako například rybník tady v ostrově u Macochy, kde stojí na břehu velké vrby s rozsáhlými kořenovými systémy, tak právě do nich se malí úhoři schovají před predátory,“ uvedl předseda blanenských rybářů.

Než úhoř doroste do konzumní velikosti, trvá to podle Skláře asi tři až čtyři roky. Lovná míra se pohybuje kolem půl metru.

Vysazování úhoře do rybníka viděl poprvé v životě Ferdinand Zouhar ze Sloupu. „Jako kluk si přitom pamatuji, že se úhoři normálně prodávali,“ řekl senior, který prý ještě pamatuje doby, kdy ve sloupském potoce lovili jako kluci pstruhy. Asi půlmetrového úhoře však podle něj chytil právě v Ostrově v květnu jeden z kamarádů.