Nemocnice u svaté Anny v Brně, která je průkopníkem v oblasti léčebného konopí, má světový unikát. Sama si totiž už několik let pěstuje rostliny cannabis, z nichž vyrábí léky například pro pacienty tamního Centra pro léčbu bolesti. Nyní je však v jejich výzkumu a výrobě samostatná. Svatoanenská nemocnice tak potvrzuje svou pozici české jedničky v oblasti výzkumu a léčby konopím, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN její mluvčí Jiří Erlebach.

Do lékárny putují dva různé balíky konopí

Do nemocniční lékárny v těchto dnech putují dvě dávky konopí pro léčebné použití. „Jedna je s vyváženým poměrem obsahových látek THC a CBD, ta druhá je s vysokým obsahem THC. O tom, která bude jakému pacientovi předepsána, rozhoduje lékař,“ vysvětlil šéf výzkumníků Václav Trojan.

Výzkumem konopí se zabývají už víc než pět let

Výzkumem léčebného konopí se v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC), které je společným pracovištěm svatoanenské nemocnice a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, zabývají už přes pět let. Jde o komplexní výzkum rostliny od studia její genetiky, obsahových látek až po nové aplikace při léčbě různých onemocnění.

Pěstování rostlin mají vědci pod kontrolou

Osobní užívání konopí s obsahem THC vyšším než jedno procento je v ČR legální, jeho distribuce a prodej jsou však zakázané. ICRC je jedno z mála tuzemských pracovišť, které má licenci k pěstování konopí pro léčebné použití. Rostliny vědci pěstují v řízených podmínkách, pravidelně jim regulují světlo, teplo, vlhkost i oxid uhličitý. „Můžeme tak zajistit, že produkty budou obsahovat stále stejné množství účinných látek. Konopí má navíc schopnost vtahovat a koncentrovat v sobě veškeré prvky látek z půdy, a to včetně těch škodlivých. I tohle máme v naší pěstírně pod kontrolou,“ upřesnil Trojan. A právě díky tomu je konopí vypěstované na půdě ICRC diametrálně odlišné od rostlin pěstovaných podomácku. „Tyto podmínky je stěžejní neustále udržovat. Jedině tak pak můžeme vzniklý produkt nazvat lékem,“ dodal.

Konopí obsahuje na pět stovek látek

Konopí jako takové obsahuje přes 480 látek. Vědci se je snaží izolovat a jejich účinky samostatně zkoumat. „Není to jenom o THC nebo v poslední době velmi skloňovaném CBD. V marihuaně dosud dokážeme definovat přes 120 kanabinoidů. Cesta od klinické studie ke schválenému léčivu je ale velmi dlouhá,“ řekl výzkumník.

Propojení pěstírny a výzkumu s lékárnou je raritou

Vlastní pěstírna a výzkum konopí a propojení s Centrem pro léčbu bolesti a nemocniční lékárnou, kde konopné léky vznikají, jsou tak opravdovou raritou. „Dovolím si tvrdit, že s ohledem na naše technologie a produkci materiálu v medicínské kvalitě jsme v tomto unikátní,“ uvedl Trojan. Celý cyklus léčby skutečně probíhá pod jednou střechou – od počátečního výzkumu rostliny, jejího šlechtění a pěstování, přes výrobu konopných tobolek až po předepisování konopných léků pacientům.

Pacienti dostávají léky ve formě tobolek

A konopné tobolky znamenají pro nemocnici podle Erlebacha další prvenství. „Historicky poprvé se u nás zavedlo používání rostliny konopí v kapslích, které připravujeme přímo v naší lékárně,“ vysvětlil vedoucí nemocniční lékárny Martin Šimíček.

Loni si pro léky z konopí přišlo téměř pět stovek lidí

Jen loni si pro léky z konopí přišlo ke svaté Anně téměř 500 pacientů s chronickou bolestí. Nemocniční lékárna tak připraví stovky dávek léčebného konopí měsíčně. „Největší procento tvoří lidé s bolestmi zad, artrózami nebo revmatem. Co se týče léčby konopím, existuje stále spoustu otázek, na které hledáme odpovědi. Je tu tolik doposud neprobádaných oblastí. Už teď však víme, že bezpečnostní rizika konopných léků jsou mírná až nulová,“ upřesnil vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Radovan Hřib. V budoucnu by se chtěli výzkumníci z ICRC zabývat použitím léčebného konopí i v oblasti neurologie nebo dermatologie.

O výzkumu budou mluvit na konferenci Konopí a věda

Podrobnější informace o výzkumu léčebného konopí a jeho využívání v nemocniční praxi, vědeckou diskuzi o účincích CBD a THC i zákazu HHC v Česku pak nabídne mezinárodní konference Konopí a věda. Ta se uskuteční 24. dubna od 9 hodin v prostorech brněnské hvězdárny na Kraví hoře. Více informací a přihlášku najdou zájemci na webu akce.