V Moravském zemském muzeu vystaví od 16. listopadu rektorské a děkanské insignie a univerzitní archiválie všech pěti veřejných brněnských vysokých škol a Univerzity obrany v Brně. Patří mezi ně taláry, žezla a řetězy rektorů a děkanů, zaznělo dnes na tiskové konferenci brněnského magistrátu. Výstava potrvá do 24. listopadu.

Do akce se zapojily Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, VUT, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita obrany. Návštěvníci výstavy si akademické klenoty prohlédnou ve 37 vitrínách, expozice bude doplněná také primátorským a hejtmanským slavnostním řetězem a dalšími symboly. Vstupní část bude věnována dvěma událostem 17. listopadu, tedy 30. výročí sametové revoluce a výročí 80 let od násilného uzavření vysokých škol v roce 1939.

Žezla a řetězy slouží spolu s taláry k označení akademických hodnostářů, používají se zejména při promocích, inauguracích rektorů, udělování čestných doktorátů a dalších vysokoškolských slavnostních shromážděních nebo k prezentování vysoké školy na veřejnosti. "Výstava má navíc také uměleckou hodnotu, jelikož na insigniích jsou portréty osobností města Brna, jako je například Leoš Janáček nebo Jiří Mahen, a všechny jsou opracovávané významnými umělci," řekl mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Luboš Mareček.

Pokud bude zájem veřejnosti o výstavu velký, chtěla by brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) univerzitní insignie vystavovat častěji. "Osobně usiluji o to, aby mohli Brňané a návštěvníci obdivovat unikátní akademické klenoty častěji. Aby výstava dostala pravidelný režim například každých pět let, protože Brno je významným univerzitním městem a středoevropským vzdělávacím centrem," řekla Vaňková.

Insignie všech brněnských vysokých škol mohla veřejnost naposledy společně vidět díky projektu Brno-univerzitní město v roce 2000. Předtím byly krátkodobě vystaveny také v letech 1994 a 1999.