V areálu kasáren v brněnských Černých Polích vzniká nové logistické centrum Univerzity obrany zhruba za 600 milionů korun, hotová je hrubá stavba. Objekt bude sloužit především pro zajištění technického zázemí univerzity, například pro skladování materiálů nezbytných pro provoz. S dokončením se počítá do září 2025. Potvrdili to Simona Cigánková z tiskového oddělení ministerstva obrany a mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Navázali na tradice Vojenské akademie

Vojenská vysoká škola v Brně působí od založení v roce 2004, kdy navázala na tradice předchozí Vojenské akademie. Univerzita nemá jednotný kampus a je umístěna v několika vojenských objektech, především v budovách v Kounicově ulici, také v kasárnách Šumavská, Jana Babáka a Černá Pole. V areálu Černá Pole jsou dlouhodobě především technické katedry a jazykové centrum. Logistické centrum v místě vzniká od loňského listopadu, kdy se začalo s demolicí starých budov.

Garáže jsou pro osobní auta a autobusy

„Logistický objekt bude určen pro zajištění technického zázemí Univerzity obrany, především pro skladování běžného materiálu nezbytného pro provoz vysoké školy a pro zlepšení parkování automobilní techniky. Jedná se o osobní auta a autobusy v celkovém počtu do 30 kusů, které již v současné době v areálu parkují. V kasárnách nebude umístěna žádná těžká vojenská technika, která by zvýšila dopravní zátěž v okolí kasáren,“ popsal Šidla.

Ve skladech budou i zbraně a munice

Součástí skladovacích objektů bude i prostor pro uložení ručních zbraní a příslušné munice. Na přelomu roku kvůli tomu někteří Brňané vyjadřovali obavy. Šidla uvedl, že při zpracování projektu byl kladen velký důraz na dodržení bezpečnosti, například vzdálenost mezi skladem munice a Provazníkovou ulicí je dvojnásobná, než je stanovená minimální bezpečnostní vzdálenost.

Střelivo nepředstavuje žádné nebezpečí

Půjde také o skladovou munici, která podle mluvčího nepředstavuje žádné významné nebezpečí. „Pro lepší představu se jedná o podobný druh munice, která bývá standardně uložen na služebnách policie či dokonce v komerčních prodejnách zbraní a střeliva, které jsou mnohdy umístěny přímo v obytných domech,“ popsal. Univerzita také tehdy o záměru informovala například v tamním časopise a uspořádala besedu s obyvateli. Od té doby podle Šidly škola nezaznamenala žádné připomínky ze strany obyvatel Černých Polí.

Na hrubou stavbu montují fasádní panely

Cigánková uvedla, že v současné době je hotová hrubá stavba. Šidla doplnil, že stavbaři začali s montáží fasádních panelů na konstrukcích objektů, začaly montáže vnitřních instalací a pracuje se na terénních úpravách. Firma staví také ocelové přístřešky na parkovištích. Hotovo by mělo být podle mluvčích podle plánu za necelé dva roky.