Ústavní soud v Brně odmítl stížnost podnikatele Zadeha v kauze ovlivňování svědků

  • Foto

    archiv redakce MOŠ

Ústavní soud v Brně odmítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha v kauze ovlivňování svědků. Krajský soud v Brně jej poslal na osm let do vězení, později si vyjednal devítiletý trest, zahrnující také prvotní kauzu daňových úniků. Poslední usnesení Ústavního soudu se však týká jen případu ovlivňování svědků. Zadeh už je podmínečně na svobodě.

Zadeh v obsáhlé stížnosti rekapituloval celé vyšetřování i trestní řízení, poukazoval na domnělé porušení svých základních práv, například práva na spravedlivý proces a obhajobu. „Ústavní soud si vyžádal soudní spis a po konfrontaci obsahu ústavní stížnosti se spisovým materiálem a napadenými rozhodnutími dospěl k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná,“ reagovali ústavní soudci.

Íránský podnikatel s českým občanstvím nejprve stanul před soudem kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a ošidil stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun. Po složení 150 milionů korun, což tehdy byla zřejmě nejvyšší kauce v Česku, justice začátkem roku 2016 rozhodla o Zadehově propuštění. Na konci roku 2016 ale brněnský městský soud Zadeha poslal opět do vazby kvůli snaze ovlivňovat svědky.

Brněnský městský soud následně poslal podnikatele na 3,5 roku do vězení za křivé obvinění, nadržování a podplácení, krajský soud po odvolání trest zpřísnil na osm let vězení, a to i za účast na organizované zločinecké skupině. Kauce propadla státu, což nedávno také potvrdili ústavní soudci.

Obě trestní kauzy v souhrnu nakonec Zadehovi vynesly trest devět let vězení a peněžitou sankci 17,5 milionu korun. Obojí si vyjednal s žalobcem jako součást dohody o vině a trestu v daňové kauze. Vinu původně popíral, podle žalobce patřil mezi hlavní organizátory daňové trestné činnosti.

I kvůli tomu, jak dlouhou dobu strávil ve vazbě, se podnikatel loni dostal podmínečně na svobodu. Ve vězení si tak odpykal zhruba 6,5 roku.

Zdroj: 
čtk