Na své si přijdou milovníci klasických dramat i nových textů, tradičních žánrů i moderních divadelních forem. V dramaturgických plánech je hned několik českých i světových premiér.

První novinkou Husy na provázku v roce 2020 bude autorská inscenace Domov na konci světa v režii umělecké šéfky Anny Davidové. Přinese pohled na fenomén stárnutí, stáří a postavení seniorů ve společnosti, která uctívá mládí. Dveře domova důchodců se poprvé otevřou 17. ledna. Herci mají za sebou pečlivou přípravu, setkávali se s odborníky, navštívili zařízení pro seniory, díky speciální sadě pro simulaci stáří si také na vlastní kůži vyzkoušeli svízele provázející pohyb v pokročilém věku.

Soubor opery Národního divadla Brno vstoupí do roku 2020 světovou premiérou Monumentu, společného díla libretisty a režiséra Davida Radoka se skladatelem Markem Ivanovičem. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, autora pražského Stalinova pomníku. Krátce před odhalením sochy spáchal Švec sebevraždu. Premiéra opery o morálních a uměleckých dilematech bude 7. února v Janáčkově divadle. Soubor se v druhé polovině sezony chystá také na Řecké pašije Bohuslava Martinů a Ferdu Mravence od Evžena Zámečníka.

Baletní soubor nastuduje dílo uznávaného choreografa Edwarda Cluga, netradičně zpracovaný příběh veronských milenců s hudbou skupiny Radiohead. Inscenace nazvaná Radio and Juliet bude mít českou premiéru 15. května v Mahenově divadle.

Činoherci z Národního divadla Brno chystají například první české uvedení hry Protokol od Tracyho Lettse nebo Dobové tance Karla Steigerwalda. Kmenový režisér činohry Štěpán Pácl se souborem nastuduje Liliom Ference Molnára a hru Idomeneus Rolanda Schimmelpfenniga. Poslední premiérou sezony v činohře bude Slaměný klobouk, divácky oblíbená fraška Eugena Labiche.

Městské divadlo nabídne klasické texty, třeba Antonia a Kleopatru od Williama Shakespeara, ale také úplné novinky, například historický muzikál Devět křížů. Vypráví moravskou pověst o vraždění z vášně, které se podle kronik odehrálo kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Hudbu napsal Robin Schenk, libreto Petr Štěpán a Miroslav Ondra.

V Městském divadle se také inscenací Ráj uzavře hudební trilogie Stanislava Moši a Zdenka Merty souhrnně nazvaná Osudová komedie. Tentokrát oba autoři připravují fantastický příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy svět ovládnou technologie a mimozemská civilizace.