Do školy chodí podle ředitele Tomáše Jedličky přes 300 dětí. Je to jediná škola města s čistě alternativní pedagogikou, další školy mají třídy s alternativní pedagogikou vedle běžných tříd, uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Alternativní pedagogiku nabízí v kraji i pět školek soukromých zřizovatelů.

Waldorfská škola je alternativní vzdělávací program, který si zakládá na přípravě člověka nejen znalostně, ale také rozvojem tvůrčích schopností a sociálních dovedností. V hodinách chybějí učebnice nebo známkování, důraz se klade na umělecké předměty a pracovní a řemeslnické dovednosti.

Alternativní vzdělávání v kraji poskytují podle Jiřího Klementa z tiskového oddělení krajského úřadu některé základní školy soukromých zřizovatelů. Patří mezi ně ZŠ Ježek bez klece v obci Mokrá-Horákov s kapacitou 100 míst, ZŠ Zahrada Tišnov, kde se k letošnímu roku zvyšovala kapacita ze 40 na 70 míst, ŽS Prameny v Královopolských Vážanech, kde se od září zvyšoval počet míst z 50 na 80, dále ZŠ Na Pohodu Lužice s 80 místy a nová ZŠ Divizna Kuřim s 52 místy.

Waldorfská základní a mateřská škola Brno funguje podle Poňuchálka od školního roku 2009/2010. Podle Jedličky do ní chodí 314 dětí. V posledních čtyřech letech je zájem dvojnásobný, a proto jsou namísto jedné třídy v ročníku hned dvě, od pátého do devátého ročníku je třída jedna. Podle Jedličky je problém, že jsou některé třídy v pronajatých prostorách.

Město to chce vyřešit. Za 50 milionů plánuje rekonstrukci výměníkové stanice v Plovdivské ulici, kde najde zázemí Středisko volného času Lužánky-pracoviště Lata. Díky tomu se ve Waldorfské škole uvolní po Latě prostory, kde bude moct vzniknout osm tříd. Podle Jedličky by se vyřešil problém s kapacitou a v každém ročníku by mohly být dvě třídy.

Další školy v Brně mají alternativní výuku pouze v některých třídách vedle běžných tříd. Dvě školy uplatňují pedagogiku montessori, a to ZŠ Gajdošova a ZŠ a MŠ Pastviny. "Ve městě působí asociace, která sdružuje základní školy s třídami daltonského typu. Jsou v ní ZŠ a MŠ Husova, ZŠ a MŠ Chalabalova, ZŠ Horácké náměstí, ZŠ Jana Babáka, ZŠ a MŠ Přemyslovo náměstí, ZŠ Řehořova, ZŠ Masarova, ZŠ Mutěnická a ZŠ a MŠ Křídlovická," uvedl Poňuchálek. Podle něj existuje i vzdělávací program s alternativní pedagogikou s názvem Začít spolu, který je například na ZŠ Vejrostova. "Kapacity ve školách odpovídají zájmu rodičů," dodal mluvčí.