V Brně jsou dnes k dispozici dva velké kryty, které byly postavené před rokem 1989, a měly poskytovat ochranu obyvatelům města před ohrožením, jež přinášel studená válka. Jeden je kryt 10-Z v Husově ulici v masivu pod Špilberkem, který dnes slouží jako muzeum a místo pro setkávání lidí. Druhým je kryt Denis přístupný od tramvajové zastávky na Nových sadech. Aktuálně však nejsou pro použití připravené, napsal ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý uvedl, že Česká republika nemá žádné signály o tom, že jí kvůli invazi Ruska na Ukrajinu hrozí nyní nějaké nebezpečí.

Ve Znojmě například není v současnosti žádný kryt civilní ochrany, uvedla mluvčí města Soňa Bystřická. Podle mluvčích i podle tiskové zprávy hasičů by lidé měli v případě ohrožení vyhledat improvizované kryty, ideálně sklepy.

Lidé se o možnost úkrytu začali zajímat ve chvíli, kdy Rusové zahájili válku proti Ukrajině, začali útočit i na civilní oblasti a ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést do pohotovosti i ruské jaderné síly. Samosprávy či hasiči zatím obyvatele uklidňují. "Riziko, že budeme muset tato zařízení používat, je v tuto chvíli stále považováno za natolik nízké, že se dle našich informací nechystá plošné uvádění krytů do pohotovosti," uvedl Poňuchálek. Kapacity v oficiálních krytech, jak to bylo běžné před rokem 1989, už se neudržují. V tomto má výhodu například Praha, v níž se lze schovat do řady stanic metra.

Jako improvizovaný úkryt je případně vhodné využít suterénní nebo sklepní prostory budov. Vhodnými prostory jsou sklepy s klenutými nebo železobetonovými stropy a silnými obvodovými zdmi a co nejmenší plochou všech okenních otvorů. "Ve Znojmě by bylo možné k úkrytu také využít síť znojemského podzemí. V případě útoku se musí každý co nejrychleji odebrat do sklepů nebo jiných podzemních prostor se silnými betonovými zdmi. Chtěl bych požádat všechny občany, aby se zbytečně neděsili. Pokud by k takovéto strašlivé události někdy směřovalo, v ulicích by byla policie, nejspíše i armáda a občanům by pomáhali vše zvládnout,“ uvedl starosta Znojma Jakub Malačka (nestraník, zvolen za ČSSD).

Suterénní sklepy, tedy pod úrovní terénu, už ale v současnosti řada domů nemá, protože se staví kvůli úspoře nákladů obvykle nepodsklepené domy. Ani řada panelových domů z dob minulého režimu takové sklepy nemá. Obvykle je mívaly domy, které se stavěly ještě předtím, než se běžnou součástí domácnosti stala lednička. Sloužily totiž pro uskladnění potravin.

Kdyby nějaké ohrožení obyvatel nastalo, uslyší lidé kolísavý tón sirén po dobu 140 vteřin a poté dostanou mluvenou informaci, o jaký druh nebezpečí jde. Poté by se měli lidé co nejdříve ukrýt v budovách a učinit opatření podle druhu nebezpečí a sledovat zpravodajství.