Lidé v moravské metropoli jezdí městskou hromadnou dopravou již 155 let. Dopravní podnik města Brna (DPMB) oslaví jubileum společně s cestujícími v sobotu 17. srpna. Na akci před Janáčkovým divadlem nebude chybět přehlídka historických vozů, trenažéry vozidel MHD, ani kulturní program. O ten se postarají muzikanti z dopravního podniku, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí městského dopravce Hana Tomaštíková.

Vyzkouší si pohodlnost sedaček v šalině z roku 1954

Při oslavách si příznivci hromadné dopravy poslechnou třeba motor retro autobusu nebo si vyzkouší pohodlnost sedaček v šalině z roku 1954. Jízda retro vozidel pak připomene významné výročí od vyjetí první koněspřežné tramvaje. „Koňka, která je předchůdkyní dnešní šaliny, vyjela v den oslav přesně před 155 lety, tedy 17. srpna 1869. Město Brno se tak stalo průkopníkem v provozu MHD u nás,“ prozradil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Jízda retro vozy i atrakce pro děti

Centrem oslav se stane piazetta Janáčkova divadla, kde program odstartuje ve 13 hodin. Historická vozidla se poté rozjedou po historické trase z Rooseveltovy ulice směrem do vozovny Medlánky. Právě směrem do Králova Pole totiž začalo v druhé polovině 19. století jezdit pět otevřených vozů tažených koňmi.

Koňskou sílu nahradí motory

„Koňskou sílu letos nahradí motory našich retro vozidel, která budou v den jubilea jezdit podle speciálního jízdního řádu až do konce programu. Zájemci se historickými tramvajemi, autobusy a trolejbusy mohou projet zcela zadarmo,“ upozornil Havránek.

Oslavy skončí u historického označníku na Moraváku

O zábavu před Janáčkovým divadlem se mezitím postarají kapely, jejichž členy jsou zaměstnanci DPMB. Děti zabaví interaktivní stánek a dětský trenažér vozidel DPMB. Zvídaví návštěvníci ocení výstavu fotek, která je seznámí s historií hromadné dopravy ve městě Brně. Oslavy jubilea skončí symbolicky v 19 hodin u historického označníku na Moravském náměstí, tedy na místě, ze kterého tehdy první vůz veřejné hromadné dopravy vyjel.

Zábava bude po celý jubilejní rok

Významný okamžik si však bude městský dopravce připomínat během celého roku. Například během dne otevřených dveří, který se uskuteční 15. června ve vozovně Slatina a připomenou také 75. výročí trolejbusové dopravy. DPMB si letos pro své cestující navíc připravil dvě naučné trasy. Díky QR kódům budou děti prožívat detektivní příběh a pátrat po ztraceném medvídkovi, přitom si ověří své znalosti o pravidlech cestování v MHD. Pro milovníky historie je připravena trasa kopírující právě první koněspřežnou tramvaj, která zájemce provede počátky městské hromadné dopravy v Brně. Spuštění plánuje DPMB ještě na jaře.