fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

V Brně po mnoha letech nezdražuje voda, v okresních městech ano

kohoutek

Brňané se před začátkem roku 2018 nemusejí obávat, že by z peněženky vydali za teplo, vodu, odpady i MHD více peněz než letos. Všechny ceny totiž zůstávají stejné. Ani v okresních městech v kraji nebude příští rok pro obyvatele nijak výrazně dražší. Cena jízdenek a poplatků za odpad se také nemění, teplo někde dokonce zlevňuje, většinou zdražuje pouze voda.

V Brně stojí a bude stát jeden gigajoule tepla 635 korun, cena se snižovala letos v lednu. A to i přesto, že cena plynu na světových trzích zdražuje a roli může sehrát i výbuch v nedalekém zásobníku v Rakousku. Cena vodného a stočného v Brně zůstane na 75,74 koruny za metr krychlový a nezvyšuje se tak de facto poprvé od 90. let. Poplatek za odpad zůstává na 670 korunách.

Cena jízdenek za MHD zůstává stejná již od roku 2012 nejen v Brně, ale i ve všech ostatních okresních městech jižní Moravy.

V Blansku lidé ušetří za teplo příští rok sedm korun za gigajoule, který bude stát 528 korun. Poplatek za odpad zůstává na 540 korunách. Zdraží pouze voda na 96,81 koruny za metr krychlový, což je téměř o tři koruny více a nejvíce z okresních měst.

O desetikorunu zlevní teplo v Břeclavi v domech, které vytápí společnost Teplo Břeclav. "Předběžně byla stanovena průměrná cena na 636,73 koruny," uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek. Mírně v Břeclavi podraží voda zhruba o tři koruny na metr krychlový. V příštím roce bude stát 94,87 Kč/m3. Poplatky za svoz a likvidaci odpadu zůstanou nezměněné. Dospělý zaplatí 600 korun, senioři a děti do šesti let o dvě stovky méně.

V Hodoníně o dvě koruny podraží voda. Od ledna lidé zaplatí za metr krychlový 73,99 koruny. Cena tepla se měnit patrně nebude, stejně jako místní poplatky za odpad. Za sběr a likvidaci odpadu zaplatí občané města 600 korun na osobu a rok, přičemž je stanovena řada slev, například pro děti a seniory.

Ve Vyškově zůstává cena za svoz odpadu 580 korun. Za vodu si budou vodárny od ledna účtovat 87,40 koruny, o dvě koruny více. "Cena tepla bude příští rok stejná jako letos. Předběžná cena je stanovená na 598 korun za gigajoule. Jedná se již o šestý rok v řadě, kdy cena tepla zůstala buď stejná, nebo byla snížena," uvedl mluvčí města Michal Kočí.

Ještě lépe než v Brně se budou mít lidé ve Znojmě. Voda totiž zůstává na ceně 88,58 koruny za metr krychlový a teplo zlevní pravděpodobně o 13 korun na 595 korun za gigajoule. "Zatím jsme takto cenu stanovili, ale ještě je možné, že se bude mírně upravovat vzhledem k situaci na trhu s plynem," řekl ředitel Znojemské tepelné společnosti Lubomír Texl. Poplatek za odpad zůstává na 400 korunách, což je nejméně z okresních měst.

Zdroj: ČTK

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT