Pandemie přerušila na několik měsíců provoz takzvaných ReUse center, kam lidé mohou odevzdávat nepotřebné věci z domácností. Dnes se po půlroční nucené přestávce sběrná místa opět otevřela veřejnosti. Novináře o tom informoval náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva společnosti SAKO Filip Leder (SAKO).

Projekt ReUse funguje v Brně už pátým rokem  a jeho cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Kromě toho některá střediska přijímají i použitý nábytek, který je pak v rámci projektu ReNAb nabízen sociálně slabším rodinám.

„Brno jako první město v Česku začalo v roce 2016 skrze projekt ReUse systematicky předcházet vzniku odpadu a dávat věcem druhý život. Za tu dobu se podařilo zachránit 125 tun knih, 50 tun porcelánu, 12 tun skla, 350 m3 nábytku a 1400 m3 vybavení domácností,“ zdůraznil Hladík a dodal, že i díky tomuto zájmu, bude město Brno stavět další dvě sběrná centra.

„I přes restriktivní omezení v průběhu minulého roku se nám v rámci projektu ReUse podařilo získat bezmála 100 tisíc korun, celkově od začátku sbírky pak už více jak 700 tisíc korun, za něž mohlo město osadit květinové záhony, nakoupit osivo a zakládat květnaté louky“ dodal Leder.

 V omezené formě probíhal v roce 2020 i projekt nábytkové banky ReNab, kde mohou Brňané darovat nepotřebný nábytek lidem v sociální nouzi. „Za loňský rok jsme přijali 52 kusů nábytku, který našel uplatnění v 11 rodinách. Největší poptávka byla po kuchyňském nábytku, stolech a židlích. Celkově mohlo město díky projektu rozdat nábytek již do 150 rodin,“ doplnil Leder.

ReUse a ReNab centra jsou v Brně na šesti vybraných sběrných střediscích odpadu (Dusíkova, Hapalova, Jana Svobody, Okružní, Ukrajinská a Veveří).