Brněnský dopravní podnik přichystal na neděli pro fanoušky trolejbusů rozlučkové jízdy s kloubovými vozy Škoda 22Tr. Jde o vozy, které byly do Brna dodávané od roku 2003 a v pravidelném provozu dojezdily na konci loňského roku.

Vyjedou z komínské vozovny

Mezi půl desátou a desátou hodinou dopoledne vyjedou v neděli poslední dva z komínské vozovny na mimořádné linky a budou jezdit zhruba do 16 hodin. Vyplývá to z informací na webu bmhd.cz, kde je i podrobný jízdní řád. Jeden vůz také zůstane zachovaný pro příští generace. Dopravní podnik ho totiž renovuje a zařadí do sbírky muzejních vozidel.

Jezdilo jich jen osm

Zajímavostí je to, že trolejbusů daného typu jezdilo v Brně jen osm. „Dvaadvacítky“ jsou odvozené od trolejbusu standardní délky 21Tr. První z trolejbusů vyjede z vozovny v 9:42, druhý v 9:56 hodin.

Vyrazí přes Kohoutovice na okružní jízdu

Oba se vydají do Kohoutovic, jeden na Jírovcovu, druhý ke smyčce Kohoutovice, hájenka a budou v protisměru projíždět trasu od hájenky na Jírovcovu, dále přes Kamenný vrch, Čtvrtě, Anthropos, přes Jundrov k vozovně Komín, dále pojedou přes Přívrat, náměstí Svornosti a Klusáčkovu na Konečného náměstí. Odtud budou pokračovat na Mendlovo náměstí a přes Anthropos a Voříškovu na Jírovcovu.

Veterány vyfotí u bohunické nemocnice

Po ukončení jízd na mimořádných linkách se vozy sjedou na Jírovcově a společně se vydají k Nemocnici Bohunice, kde bude pro fotografy připraveno závěrečné focení. Poté ještě společně pojedou do Vozovny Komín přes Mendlovo náměstí, Pionýrskou, náměstí 28. října a Českou, odkud budou pokračovat po trase linky 36. Tím se uzavře éra těchto trolejbusů.

V Brně nyní jezdí moderní trolejbusy

V současnosti zajišťují dopravu na vytížených trolejbusových linkách moderní kloubové trolejbusy typů 27Tr a 31Tr. Zároveň se letos počítá s tím, že dojezdí také poslední exemplář typu 15Tr a také klasické trolejbusy typu 14Tr.