Pro ostatní studenty vysokoškolských programů, vyšších odborných škol a středních škol povinnost stanovená vládou trvá. Podle Plaché se na druhé straně vracejí do práce zaměstnanci, kteří byli v karanténě nebo hlídali doma děti kvůli zavřeným školám.

Ve Fakultní nemocnici Brno, která má asi stovku pacientů s covidem-19, pracovalo 268 studentů. Z toho byla většina mediků a studentů bakalářských a magisterských programů vysokých škol se zdravotním zaměřením a zbytek studenti z vyšších odborných a také středních škol.

"Pracovali na pozicích sanitář, praktická sestra, všeobecná sestra, na porodních sálech, plnili si praxi v rámci svého studia. Všem chceme moc poděkovat. Jejich působení bylo opravdu velkou pomocí," uvedl náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka. Studenti odpracovali v nemocnici přes 25.800 hodin.

"Na chodu oddělení to bylo poznat. Medikům dnes končí pracovní povinnost, ostatním příkaz trvá," poznamenala mluvčí nemocnice Plachá.

Podle ní někteří pomáhali v nemocnici už od jara převážně na místech odběru vzorků kvůli koronaviru. I po skončení povinnosti bude asi 25 studentů pokračovat v práci na základě podepsané dohody o provedení práce.

"Překvapily mě příběhy lidí, jak se k nemoci dostali. Práce tady je občas na úkor studia, směny jsou dlouhé a vyčerpávající, takže člověk pak nemá chuť hned sednout k učení. Ale myslím si, že kontakt s pacienty, jaký máme tady, by nám výuka nedala," řekla studentka pátého ročníku Všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě Eva Polanská.

Pracovní povinnost skončila 88 studentům včetně 55 mediků ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, která má kolem 80 pacientů s koronavirem.

"Nejvíce mediků bylo na I. neurologické klinice, na anesteziologicko-resuscitační klinice, neurochirurgické klinice a obou klinikách interních," uvedla Lipovská. Studenti byli velkou pomocí, podle ní to bez nich bude složitější. "Někteří ale budou pomáhat i dál. Například o víkendech nebo po škole," dodala Lipovská.