Kohoutovická ODS po dvou letech vypověděla koaliční dohodu, uzavřenou s ČSSD, ANO a TOP 09. Stalo se tak v reakci na nespokojenost kohoutovického starosty Petra Šafaříka (ČSSD) s nekvalitně odváděnou prací místostarosty Michala Veličky (ODS).

Ještě týž den pak ODS uzavřela koaliční dohodu s KDU-ČSL, TOP 09 a Stranou zelených. Starostu překvapila rychlost i forma reakce kohoutovické ODS a na zastupitelstvu ve čtvrtek 14. ledna je připraven bojovat za udržení původní koalice.

„Pana Veličku jsem opakovaně upozorňoval na jeho nekvalitně odváděnou práci na radnici. Na kritiku se s kolegy rozhodl reagovat vypovězením koaliční dohody a aktuální snahou o mé odvolání, čímž podle nich bude situace vyřešena,“ vysvětlil zpravodajskému webu Brňan starosta Petr Šafařík s tím, že čtvrteční zastupitelstvo bylo svoláno bez jeho vědomí. „Považuji to za nezákonné a nezodpovědné,“ doplnil.

Velička podle starosty dlouhodobě neplnil úkoly od zastupitelstva a nezvládal jemu svěřenou oblast školství. „Kvůli jeho liknavosti byla pozdě vypisována výběrová řízení na rekonstrukce a opravy základních a mateřských škol, čímž následně vznikl velký problém s realizací akcí v průběhu letních prázdnin,“ sdělil starosta.

Zástupci dosud opoziční KDU-ČSL ke vzniku nové koalice uvedli, že její vytvoření je základním předpokladem k možnosti pomáhat Kohoutovicím ještě víc, než když byli konstruktivní opozicí.

„S TOP09 jsme si na politickém spektru velmi blízko, takže je spojení logické. Vzhledem k tomu, že transparentnost radnice, důraz na šetrné zacházení s vodou, zelené střechy a další záležitosti spojené s ochranou životního prostředí, či kultivací veřejného prostředí jsou programovými prioritami KDU-ČSL, považujeme za správné spojení i se Stranou zelených. V koalici je i ODS, se kterou máme velký programový průnik a dohodli jsme se na mnoha dobrých projektech, jak udělat Kohoutovice krásnější,“ vysvětlil zastupitel Jakub Hruška (KDU-ČSL).

Ten si práce starosty velmi váží, ovšem v posledních letech podle něj Kohoutovice pod vedením Šafaříka stagnují. „To se projevilo do té míry, že nepodal ani žádost o dotace z města, čímž Kohoutovice přišly o velkou sumu peněz pro konkrétní projekty,“ sdělil zpravodajskému webu Brňan Hruška.

Smutný je podle něj i fakt, že kvůli starostovi došlo k zásadnímu paralyzování městské části. „Způsobil to neoprávněným oddalováním zastupitelstva, na kterém mohl být schválen rozpočet. Nyní jsou Kohoutovice v situaci, že nemohou odeslat ze svého účtu ani korunu, což ohrožuje především školy a školky,“ uvedl Hruška.

Toho mrzí, že se osobní neshody dostávají navenek a trpí tím Kohoutovice a občané. „Podle mého se udělalo mnoho dobré práce, jako rekonstrukce tělocvičny na ZŠ Pavlovská a chodeb na ZŠ Chalabalova. Pod tím je podepsán právě místostarosta Velička a kohoutovický rodák a radní města Brna Jaroslav Suchý,“ dodal Hruška.