Sportoviště vzniklo díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás. Pumptrack do něj před čtyřmi lety navrhl Jakub Vodička s tím, že navazuje na vybudovaný dirtpark Bystrc a rozšiřuje jeho využití pro všechny sportovce od malých dětí po zdatné borce.

„Samotná realizace začíná prací s hlínou. Celá dráha se musí nejdříve vymodelovat. Na zhutněnou hlínu, která již v podstatě udává tvary pumptracku, se následně položí tenká vrstva asfaltu. Ten nejen že mnohonásobně rozšíří využití, ale také zajistí téměř nulové náklady na údržbu a jezdit se bude dát po celý rok. Nakonec se upraví terén okolo dráhy a vytvoří odpočinková zóna,“ vysvětloval postup budování pumptracku Jakub Vodička.

Město při budování dráhy postupovalo přesně podle jeho návrhu. V rámci projektu byla na daném území vymodelována dráha, položen asfalt, umístěny lavičky, stojany na kola a odpadkové koše a zahradníci tam také vysázeli stromy a keře.

Pumptrack sportovci projedou i bez šlapání. Stačí pracovat s těžištěm a využít vln a klopených zatáček, které v terénu vznikly.

„Stále ještě nepříliš běžné sportoviště je otevřené malým dětem stejně jako zkušeným jezdcům nejen na kolech, ale třeba i na koloběžkách či skateboardech,“ upřesnila Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Dráha byla financovaná z brněnského participativního rozpočtu, odkud na realizaci získala víc než 3,5 milionu korun. Původní rozpočet byl necelé tři miliony. V celoměstském hlasování v roce 2018 projekt Pumptrack pod Pekárnou obsadil 10. místo s celkovým počtem 1568 hlasů.