V centru Vaňkovky vyroste 16metrový model věže kostela svatého Jakuba

  • Foto

    redakce (archiv)

V brněnském obchodním centru Vaňkovka vyroste 16metrový model věže kostela svatého Jakuba, výstava má upozornit na rekonstrukci brněnského chrámu. Od zítřka až do 10. října bude v centru obchodního centra k vidění výstava s názvem Kostel ve Vaňkovce?

Cílem expozice je upozornit na aktuálně probíhající rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších brněnských církevních staveb.

„Návštěvníkům přiblížíme celou rekonstrukci a představíme i možnost, jak mohou prostřednictvím symbolické adopce konkrétní okenní tabulky v kostele s opravami pomoci. Zájemci se dále zblízka podívají na obnovované trámoví či kamenné prvky a prohlédnou si také fotografie brněnského panoráma nasnímaného z věže kostela. To budou moci ostatně po konci současné rekonstrukce shlédnout na vlastní oči,“ uvedl farář kostela svatého Jakuba Jan Pacner.

V rámci výstavy si návštěvníci rovněž zasoutěží o vstupenky do vybraných brněnských památek a další odměny, včetně poukázky na nákup do obchodního centra.

„Ačkoli se může na první pohled zdát zvláštní, prezentovat rekonstrukci církevní stavby uprostřed rušného nákupního centra, tak obě místa toho mají mnoho společného. Jsou to prostory, kde se lidé společně setkávají. Ať už záměrně či zcela náhodně,“ dodal ředitel Galerie Vaňkovka Tomáš Knop.

Současná rekonstrukce pozdně gotické církevní stavby v historickém centru Brna zahrnuje zejména výměnu krovů, střechy či restaurování kamenných prvků a fasády. Po opravách dojde také k zpřístupnění nové vyhlídky umístěné ve výšce 42 metrů, jež nabídne panoramatický výhled na jihomoravskou metropoli. Práce by měly skončit na konci příštího roku.