Mezlík to dnes potvrdil ČTK. Nově vznikající úřad EU by měl být klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání dotací z unijního rozpočtu.

Na změnu dozorujícího žalobce upozornily servery HN a Aktuálně.cz. Mezlík ČTK řekl, že už byl vyrozuměn o úspěšné účasti ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásil. "Do funkce budu jmenován, není ale zřejmé kdy. Tipoval bych, že to bude někdy v únoru, takže do té doby budu na kauze Stoka pracovat," uvedl Mezlík.

Termíny hlavního líčení ve složitém případu údajné korupce na radnici městské části jsou do konce roku zrušené, první je vypsán na 5. ledna. Jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Podle žalobce zatím není zřejmé, kdo přesně jeho agendu převezme. "Po mém jmenování soudní řízení převezme některý z mých kolegů. Ještě není jasné, jak se všechny mé případy rozčlení," uvedl Mezlík.

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat ve druhé půli září, má za sebou pět jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Soud líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Korupce se podle policie odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Úřad evropského veřejného žalobce je nově vznikajícím úřadem, měl by se stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání financí z evropského rozpočtu. Každý členský stát navrhl do funkce evropského žalobce svého kandidáta – Česko vyslalo Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně. Vybírají se ale i takzvaní evropští pověření žalobci, kteří zastupují instituci na domácí půdě. Česko by jich chtělo mít až deset. Jejich jména dosud známa nejsou. Mluvčí NSZ Petr Malý ČTK řekl, že kandidáty ještě neinformovali o výsledku výběrového řízení, proto v tuto chvíli státní zastupitelství nebude potvrzovat žádná jména.