Celkově festival nabídne méně "importovaných" a více původních inscenací. "Klademe důraz na vlastní produkce a koprodukce," řekl dnes novinářům ředitel divadla Martin Glaser.

Festival se koná jednou za dva roky. Získal ocenění The International Opera Awards za nejlepší přehlídku roku 2018, podle pořadatelů je to stejná pocta jako Oscar pro filmaře. Festival loni zaznamenal také rekordní návštěvnost. Přišlo více než 13.000 platících diváků ze 30 zemí.

Slavnostní zahájení sedmého ročníku bude patřit méně často uváděné opeře Leoše Janáčka Osud. Se souborem Národního divadla Brno ji nastuduje světoznámý režisér Carsen. Její pastorkyňu zájemci zhlédnou hned ve dvou provedeních. Jedna inscenace vznikne ve spolupráci brněnské opery a londýnského Royal Opera House v Guthově režii, druhou přiveze soubor z Brém v režii Armina Petrase.

"Chceme srovnávat různé interpretace a přístupy," uvedl umělecký šéf brněnské opery Jiří Heřman. Festival obohatí také Maďarská státní opera s inscenací Salome Richarda Strausse.

Kromě operních představení festival nabídne koncerty. Posluchači se mohou těšit na písňové a klavírní recitály, stejně jako na sborovou a komorní tvorbu. Závěr festivalu patří Bamberským symfonikům pod taktovkou Jakuba Hrůši. Při sestavování koncertní řady se dramaturgie soustředila na začátek 20. století a Janáčkovy současníky.

"První dvě desetiletí 20. století představují jedno z nejpozoruhodnějších období hudební historie vůbec," uvedl člen umělecké rady festivalu Jiří Zahrádka. Hudební skladatelé tehdy objevovali nové formy a způsoby vyjádření. Vedle Janáčkova díla zazní na festivalu kompozice Clauda Debussyho, Gustava Mahlera nebo Bély Bartóka a Igora Stravinského.

Festival nabídne 28 produkcí rozvržených od 28. září do 16. října 2020. Lístky bude možné zakoupit na webu www.janacek-brno.cz.