Zástupci centra a iniciativy Dejchej Brno výsledky měsíčního měření na 34 místech v úterý představili novinářům.

"Zaměřili jsme se na znečištění oxidem dusičitým. Ten vzniká spalováním například v plynových kotlích, spalovnách, elektrárnách, ale ve městech pochází hlavně z automobilových emisí," uvedl odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika Miroslav Šuta, který projekt Centra pro životní prostředí a zdraví koordinoval.

K měření využilo centrum takzvané pasivní vzorkovače, tedy plastové zkumavky naplněné směsí chemických látek, která je vzduchotěsně uzavřena a otevře se až na místě měření. Vzorkovače byly na 37 stanovištích umístěné čtyři týdny od poloviny března do poloviny dubna. Poté výsledky vyhodnotila odborná laboratoř.

"Výsledky máme ze 34 míst, protože tři vzorkovače se ztratily nebo byly zničeny. Z těchto 34 míst ukázalo orientační měření překročení limitů koncentrace oxidu dusičitého na 11 místech. Limit vychází ze směrnice Evropského parlamentu a je stanoven na 40 mikrogramů na metr krychlový," dodal Šuta.

Limit se týká průměrné roční koncentrace, kterou orientační měření centra nemůže změřit. Přesto měření naznačuje možné problematické oblasti. "Hodnoty přesahující 50 mikrogramů jsme naměřili v ulici Otakara Ševčíka, na křižovatce Bratislavské a Koliště, na Kolišti a na autobusové zastávce Zvonařka," řekl Šuta. Na dalších sedmi stanovištích hodnoty překročily 40 mikrogramů. Šlo o ulice Úvoz, Poříčí, Svatoplukova, Korejská, ale také o místa poblíž obchodních center Futurum a Vaňkovka.

"Znečištění oxidem dusičitým představuje zdravotní riziko. Může způsobovat zánětlivé reakce na sliznicích, snižovat počty bílých krvinek a narušovat tak imunitu a hlavně zhoršuje stav astmatiků a bronchitiků," upozornil Šuta s tím, že výsledky měření postoupí centrum vedení města.