Případné zrušení projektu Ukrajina, díky kterému se do ČR lékaři z Ukrajiny dostávají, by ale chod nemocnic v kraji nyní nijak zvlášť neovlivnilo. 

Fakultní nemocnice Brno, největší nemocnice v kraji, zaměstnává přes 1400 lékařů. Z toho dva z Ukrajiny. "S lékaři z Ukrajiny nemáme naprosto žádný problém. Normálně u nás pracují a plní si své pracovní povinnosti," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Zrušení projektu Ukrajina by pro tuto nemocnici podle něj nemělo nijak zásadní význam. Zařízení má totiž podle Žáry obecně lékařů dostatek. Jednak díky adaptačnímu programu a také díky lékařům ze Slovenska, kterých v zařízení pracuje asi 170. "Nijak si na nedostatek lékařů nestěžujeme. Dobře u nás funguje adaptační program pro mladé lékaře z pátých a šestých ročníků škol, kteří docházejí na jednotlivé kliniky a seznamují se tam s potřebnými záležitostmi. Každoročně nám tento program přináší mladé mediky a my je pravidelně nabíráme," uvedl Žára.

Projekt Ukrajina slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) v dubnu ukončit poté, co ho kritizovaly komory lékařů, stomatologů a lékárníků. Ředitelé krajských nemocnic a Asociace krajů si ale prosadili jeho pokračování. V jeho rámci si totiž již nyní vybírají lékaře na místa, kde je potřebují.

Dva lékaři z Ukrajiny pracují na jihu Moravy i ve znojemské nemocnici. V zařízení je celkem kolem 150 lékařů. "Oba čekají na uznání své kvalifikace. Jsou to velmi pracovití lidé, váží si práce, jsme s nimi velmi spokojeni," uvedl vedoucí organizačního odboru nemocnice Pavel Jajtner. Doplnil, že jeden jeho ukrajinský kolega pracuje na psychiatrickém oddělení, kolegyně pak na oddělení dlouhodobě nemocných.

Ani znojemská nemocnice podle Jajtnera nyní nemá výraznější problém se sháněním lékařů. A to i díky lékařům ze Slovenska, kterých je v nemocnici asi 40. "Je to ale komplexní problém, stav lékařů obecně v České republice není úplně vyhovující a lékaři z Ukrajiny mohou tyto potřeby uspokojit," uvedl Jajtner.

Podle mluvčí jihomoravského hejtmana Moniky Brindzákové si personální problematiku řeší vždy konkrétní management daných nemocnic. Uvedla, že projekt Ukrajina ale má potenciál pomoci zdravotnickým zařízením v personální oblasti.

V nemocnici v Hodoníně pracuje asi 60 lékařů, z toho necelá dvacítka je ze Slovenska. "Na nedostatek lékařů si naštěstí nestěžujeme, aktuálně nám chybí jen dva na gynekologii," uvedla zástupkyně ředitele Věra Dostálová. Nemocnice podle ní v minulosti jednala i s jednou lékařkou z Ukrajiny. "Požadujeme však, aby pracovníci ze zahraničí měli hotovou aprobační zkoušku. Lékařka z Ukrajiny, se kterou jsme jednali, měla těsně před ní, bohužel ji ale neudělala. Proto k nám nemohla nastoupit," uvedla Dostálová.