Hned tři projekty od krajinářských architektů ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně uspěly v letošní soutěži Park roku. Památková obnova Jubilejního parku ve Znojmě skončila na druhém místě. Čestného uznání dosáhla revitalizace území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě a lesopark Pod Kalichem v Sušici. Autory či spoluautory těchto projektů jsou Pavel Šimek a Lukáš Štefl ze zmíněné fakulty. Do 17. ročníku soutěže se přihlásilo rekordních třicet děl krajinářské architektury, upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Získali stříbro za Jubilejní park ve Znojmě

Pětičlenná odborná porota kromě hlavní ceny udělila i tři další ceny a tři čestná uznání. Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl příkladně a citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě. „Při vstupu do parku jsme se přenesli do meziválečného období. Autentické a kvalitně zrestaurované dílo Josefa Kumpána svědčí o kvalitě projektu i obětavé péči města,“ podotkl člen poroty Attila Tóth. Obnovenou podobu Jubilejního parku uvidíte na hlavní fotografii a v galerii pod článkem.

Obnova historického parku je specifická

Obnova historického parku či zahrady je podle Pavla Šimka v mnoha ohledech specifická. „Především se jedná o celou řadu souvislostí, které musí architekt vyhodnocovat, respektovat a následně navrhnout jako cílovou variantu. Pro obnovu Jubilejního parku je typická dosažená vysoká míra autenticity. Je tomu také díky tomu, že návrh obnovy vycházel z velmi zevrubného archivního průzkumu. Výsledkem systémové práce je i velmi detailní návrh dobových záhonů květin, který zpracovala Tatiana Kuťková,“ uvedl zahradní architekt.

V lesoparku řešili ochranu proti vodě

Čestné uznání za řešení protipovodňových opatření přírodě blízkým způsobem získal lesopark Pod Kalichem v Sušici. „Přírodě blízké postupy uplatněné při návrhu a následné realizaci tohoto projektu vychází ze samotných principů uplatňovaných v krajinářské architektuře. Jedná se především o respektování terénu, logické vedení vodotečí, použití vhodného sortimentu dřevin a tomu odpovídající technologie založení vegetačních prvků. Realizace tohoto záměru také vychází z navrženého systému zeleně města Sušice,“ přiblížil Šimek.

Z bývalých kasáren vznikl prostor pro sport a volný čas

Na zdevastovaném území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě vznikl zajímavý prostor pro sportování a volnočasové vyžití. Porotci ocenili čestným uznáním technické i biotechnické řešení a kvalitní realizaci. „Z hlediska zeleně bylo cílem vytvoření dlouhodobě stabilní zelené kostry území, která bude mít pozitivní vliv na obyvatelnost a identitu prostoru, i na zmírnění dopadů klimatické změny. Adaptaci na změnu klimatu bylo uzpůsobeno druhového složení zeleně i použité technologie. To vše v mezioborové spolupráci se sladěním různých zájmů a požadavků na území a v jasně daném architektonickém řešení,“ popsal Lukáš Štefl.

Park roku je prestižní soutěž

Park roku je pro krajinářské architekty významnou příležitostí pro prezentaci jejich práce z prostředí ateliérů. Podle Šimka jde o soutěž, která již téměř 20 let nastavuje a popisuje úroveň krajinářské architektury v ČR. Do letošního ročníku se přihlásilo dva a půl krát více děl než v loni. Nebyly mezi nimi jen parky, ale i jiná veřejnosti přístupná díla krajinářské architektury včetně naučné stezky nebo zámecké zahrady. Celkovým vítězem soutěže se stal zrekonstruovaný park na Moravském náměstí v Brně. Porota ocenila pestrou kombinaci květin, dominantní vodní plochu a ošetřené původní i nově vysazené stromy.