V Žabovřeskách budou mít nové sběrné středisko odpadů, bude na ulici Sochorova

Další budou v městských částech Maloměřice a Obřany a Židenice.

  • Foto

    MČ Brno-Žabovřesky

V Brně vzniknou tři nová sběrná střediska odpadů za 20 milionů korun, a to v městských částech Maloměřice a Obřany, Židenice a Žabovřesky. „Od příštího roku budeme mít v Žabovřeskách konečně moderně zařízené sběrné středisko odpadu. Postavíme jej na slepém konci ulice Sochorova, na dosud zanedbaném plácku mezi tramvajovou tratí a rušnou výpadovkou na Bystrc,“ uvedl místostarosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Většinu nákladů pokryje dotace Evropské unie a brněnští radní už vybrali zhotovitele, kteří střediska postaví. Na přípravě a realizaci spolupracuje i městská odpadová společnost Sako Brno. "V těchto třech městských částech vnímáme potřebu zřízení sběrných středisek odpadů. V Židenicích ho lidé postrádají od roku 2013, v Sochorově ulici v Žabovřeskách muselo ustoupit nové výstavbě. Nyní se i v těchto lokalitách situace napraví, nová střediska vzniknou v Lazaretní ulici v Židenicích, opětovně v Sochorově ulici v Žabovřeskách a k tomu postavíme další v Maloměřicích a Obřanech, přesněji v ulici Slaměníkově," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Sběrný dvůr v Žabovřeskách bude podle místostarosty Ldera patřit k nejlépe vybaveným střediskům ve městě. „Na manipulační ploše téměř 1 600 m2 necháme umístit 19 nádob na odpad, z toho 9 velkoobjemových kontejnerů. Předpokládáme, že středisko pomůže ročně vytřídit na 720 tun nepotřebného odpadu, který se nevejde do barevných kontejnerů, jako např. textil, kovy či biologický odpad. Odpad do něj mohou občané odevzdávat bezplatně,“ upřesnil Leder. Ten dále dodal, že Středisko sběrného odpadu Sochorova je koncipováno i jako místo zpětného odběru elektrozařízení a otevřeno bude mít šest dní v týdnu.

Do sběrných středisek odpadů mohou lidé odkládat například chemikálie, zbytky čisticích prostředků, ale i rozměrný odpad nebo stará elektrozařízení, jako jsou varné konvice, lednice, sporáky a další. V Brně funguje 37 středisek a některá z nich přijímají i stavební suť a pneumatiky.

Fotogalerie: