Desítky lidí přišly jako vzpomínku zapálit svíčku buďto do Uličky Václava Havla nebo vedle vstupu do Divadla Husa na provázku na Zelném trhu v Brně.

"Jako první vznikl nápad na debatu, která bude vyvrcholením celého dne. Záměrně jsme pozvali osobnosti, které prezidenta Havla znaly. Nemá ale jít pouze o vzpomínkový večer, chceme v debatě i aktualizovat odkaz Václava Havla a zaměřit se na to, co může být stále aktuální v úvahách o dalším prezidentovi, do jehož volby zbývají dva roky," uvedla Amálie Bulandrová, mluvčí Centra experimentálního divadla (CED), které program Havel žije připravilo.

Předzvěstí dnešního programu bylo umístění panelů výstavy Havel (nejen) na Provázku, do prostoru před budovou CED, kde sídlí Divadlo Husa na provázku, na Zelném trhu. Výstavu si lidé prohlížejí už od 12. prosince, vernisáž se uskutečnila teprve dnes odpoledne. Panely připomínají Havla zejména jako divadelníka a to nejen obrazem, ale i textem.

Na dvorku budovy lidé od 16:30 mohou poslouchat unikátní záznamy rozhovorů s Václavem Havlem, které pořídila Paměť národa a v nichž vzpomíná na své dětství i další léta. "Jde asi o půlhodinový záznam, který pouštíme ve smyčce, takže lidé si mohou kteroukoliv část znovu poslechnout," dodala Bulandrová.

Vyvrcholením dne je večerní debata Deset let bez Václava Havla, kde o jeho výjimečnosti i odkazu budou hovořit bývalý ředitel CED Petr Oslzlý, bývalá mluvčí Charty 77 a veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, politik, sociolog a novinář Martin Bútora a překladatel, publicista a filolog Andrzej Jagodzinski. Debatu bude na svém profilu na facebooku živě přenášet jak CED, tak i Paměť národa.