Operační středisko  Zdravotnické záchranné služby však evidovalo nárůst počtu telefonátů v souvislosti s Covidem, lidé pociťovali zhoršení stavu nebo se chtěli jen poradit.

Jinak letošní vánoční svátky hodnotí záchranáři ústy mluvčí Michaely Bothové jako relativně klidné, projevilo se zřejmě, že lidé je vzhledem k okolnostem trávili doma. Svou roli sehrálo také počasí bez ledovky a sněhu, záchranáři nezaznamenali tedy například úrazy po pádu na chodníku. Evidovali také minimum dopravních nehod s vážnými následky, výjimkou byla kolize osobního vozu a chodce, ke které došlo v Brně – Bystrci 23. 12. před půlnocí. Auto tu srazilo mladého muže, zdravotníci jej resuscitovali, přes veškerou snahu se jim však nepodařilo životní funkce pacienta obnovit, zranění byla příliš vážná.

Přímo na Štědrý večer, tedy 24. 12. po dvacáté hodině vyjelo několik záchranářských vozů do centra města Brna, u vlakového nádraží došlo k potyčce několika lidí. Po ošetření tři z nich převezli pracovníci ZZS k další péči do brněnských zdravotnických zařízení.

A jako každé svátky, také letos se řešili bolesti břicha, žlučníkové záchvaty, zvracení. Tedy následky přejídání či porušení diety. Stejně tak se vyskytovaly telefonáty související s tím, že se lidé, především pak senioři cítí osamělí, mají deprese, někdy dokonce uvažují i o tom, že už nechtějí žít. Tyto hovory se bohužel v hojnější míře opakují každé Vánoce.

Za pár dnů je tu Silvestr a čekají nás oslavy nového roku, každoročně to bývá pro operační středisko i výjezdové skupiny velký nápor. Uvidí se, zda ovlivní výjezdy záchranné služby současná „koronavirová“ situace i v samém závěru roku.