fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Vánočním stromem pro Brno bude letos smrk, kvůli velikosti jej nepovezou koně

20201210-090634

Foto:

redakce (MOŠ archiv)

Brněnské náměstí Svobody o letošním adventu ozdobí po třech letech znovu smrk, tři roky za sebou to byla jedle. Strom je vysoký 20 metrů, jeho koruna má v nejširším místě 15 metrů. Kvůli velikosti ho nepoveze povoz tažený koňmi, ale auto Školního lesního podniku (ŠLP) Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Bude to 33. strom, který Brnu daruje. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

"Strom se nachází na paloučku u Olomučan, je co do výšky i šířky mohutnější než ty před ním, proto bude muset být z technických důvodů o něco zkrácen. Technicky jsme limitování velikostí odvozní soupravy a také výškou trolejí v Brně," uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Masarykův les Křtiny.

Letošní strom je podle lesníků starý asi 50 let a byl vybrán pro souměrnou kuželovitou korunu s hustým olistěním. Na cestu do Brna se z bílovického polesí vydá v sobotu 19. listopadu, tradiční předání stromu se uskuteční jako každoročně u Myslivny lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. V prosinci 1919 spolu s přáteli našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Později přemýšlel, jak pomoci i dalším opuštěným dětem. Kasička pod stromem na náměstí Svobody posléze pomáhala financovat dětský domov Dagmar.

Univerzitní lesníci nabízejí vánoční stromky i lidem do jejich domovů. Každoročně se koná několik prodejních víkendů u hájenek, kde si zájemci mohou stromky vybrat a zakoupit.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT