V mateřské škole Hatě v brněnské městské části Ivanovice by mohla vzniknout přístavba se specializovanou logopedickou třídou. Místo by v ní našlo 20 dětí. Radní města na svém posledním jednání schválili žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Logopedická péče je třeba a bude čím dál tím víc, řekla dnes ředitelka školky Daniela Sluková.

„Stále větší počet dětí potřebuje speciální logopedickou péči. Vidím to u našich dětí, ale jsem vystudovaná logopedka, takže vím, že je to třeba v celé republice,“ uvedla Sluková. Z projektu třídy má radost, potřeba logopedické péče podle ní bude ještě narůstat. „Logopedů je přitom dlouhodobě nedostatek. Pro naši školu ho začínám shánět v podstatě už teď, i když máme projekt zatím jenom na papíře,“ dodala.

Velkou poptávku po ambulantních logopedech vnímá i město

„Speciální třída nejen zvedne kapacitu školky v Ivanovicích o 20 míst, ale také významně napomůže dětem s narušenými komunikačními schopnostmi. Pokud vše půjde podle plánu, podáme na jaře žádost o evropskou dotaci a zhotovitele přístavby bychom mohli znát ke konci letošního roku,“ sdělila radní pro školství Irena Matonohová (STAN) s tím, že první děti by mohly do nové třídy nastoupit v září 2025.

V současnosti má podle ní logopedickou třídu 17 školek ze 138, které spadají pod město. „O vzniku tříd jednáme i s dalšími městskými částmi jakožto zřizovateli. Pokud o ně mají zájem, jsme tomu určitě naklonění,“ dodala radní.

Celkové výdaje na přístavbu v Ivanovicích město předpokládá ve výši 19 milionů korun. Dotace by mohla dosáhnout až k 15,3 milionu. Nyní vzniká projektová dokumentace.