Snížení manažerských odměn a další provozní úspory projednal a schválil management Koncernu Brno, sdružující společnosti ve vlastnictví města. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval předseda Koncernového výboru Filip Leder (KDU-ČSL).
Důvodem pro tento krok jsou nižší příjmy města v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru. „V roce dvojího nouzového stavu by městské firmy měly být maximálně solidární a zodpovědné vůči svému akcionáři, tedy městu Brnu. Snížení odměn městského managementu a snížení provozních nákladů chápeme jako zvládnutelný krok k stabilizaci finanční situace a zároveň neohrožení provozu firem,“ uvedl Leder.
Jedním z nástrojů finanční optimalizace je plánované snížení odměn u členů představenstev, dozorčích rad a managementu městských akciových společností o 5 %, dále pak úspora provozních nákladů alespoň o 5 % proti plánu pro rok 2020. Stejný krok, tedy snížení odměn minimálně o 5 %, bude město navrhovat také u všech neuvolněných členů Zastupitelstva města Brna a členů komisí Rady města Brna.
„Odhadujeme, že v letošním roce se v důsledku koronavirových restrikcí sníží příjmy města o 1,5 miliardy korun a podobný výpadek očekáváme i v dalším roce. Je to mnohem citelnější zásah do hospodaření města, než například v ekonomické krizi po roce 2008,“ upozornil primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Doporučení výboru se pro městské firmy stane závazným po rozhodnutí rady.
Součástí koncernu je například dopravní podnik (DPMB), který vyčíslil letošní ztráty na jízdném na 100 milionů korun. Další člen, Veletrhy Brno, zavedly úsporná opatření už na jaře.
Koncern Brno tvoří devět společností stoprocentně vlastněných městem. Kromě DPMB a Veletrhů Brno to jsou Brněnské komunikace, Lesy města Brna, Pohřební a hřbitovní služby města Brna, SAKO Brno, STAREZ – SPORT, Teplárny Brno, a Technické sítě Brno. Koncern zaměstnává více než 4 700 zaměstnanců a spravuje majetek v hodnotě přesahující 12 miliard korun.