Zhoršená kvalita vody v Brněnské přehradě je téměř každoročním evergreen. Nejčastěji bývala špatná situace v okolí Rakovce, Rokle a Sokolského koupaliště. O něco lepší situaci většinou hygienici monitorují na Kozí horce a Osadě.

Město Brno kvalitu vody pravidelně monitoruje a má taky s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy dohodu o vzájemné spolupráci při zlepšování kvality vody v Brněnské přehradě. „Pravidelně se scházíme s odborníky a snažíme se znečištění předcházet. Na přehradě je situace momentálně stabilizovaná, ale je potřeba vědět, jestli opatření, která aplikujeme, jsou dostatečná a do budoucna budou stačit nebo naopak budou potřeba nahradit,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Ten dále dodal, že je stále co zlepšovat a proto dnes Rada města Brna schválila vyčlenění dalších finančních prostředků na vypracování projektové dokumentace na opatření k dosažení čistší vody v Brněnské přehradě. Samotná realizace by měla probíhat v letech 2023–2027.

Od roku 2010 se daří držet čistou přehradu, s výjimkou roku 2018, kdy panovaly abnormálně vysoké teploty. Stále se ale najdou místa, kde by se mohl systém čištění ještě více podpořit. Jedním z nich je například Rakovecká zátoka.

„Nyní je v Brněnské přehradě umístěno 15 míchacích a 5 aeračních věží. Nejprve je nutné posoudit funkčnost současného čisticího systému. Na základě provedené projektové dokumentace se pak rozhodneme, zda je současný stav dostačující, nebo některé aerační věže vyměníme za míchací, případně počet míchacích věží navýšíme. Všechny tyto varianty samozřejmě zvážíme z hlediska náročnosti změn,“ uzavřel Hladík.