Velkým trendem při navrhování svatebních šatů je v posledních letech boho styl. Nevěsty chtějí extravagantnější šaty, nechtějí být příliš zahalené a mají rády rozparky. Používají se také různé 3D efekty, ne však velké kamínky či korálky. Barvy zůstávají tradiční bílá či krémová, ale je to tlumená bílá, nikoli křiklavá jako před deseti až 15 lety. Šaty nejsou lesklé, je vidět příklon k přírodnímu stylu, řekla na brněnských veletrzích módy Styl a Kabo Hana Haklová, která se svojí matkou provozuje v Brně svatební studio Angel Style.

Šaty šijí nevěstám na zakázku na míru

I přesto, že nevěsty nechtějí být příliš zahalené, délka svatebních šatů se nemění a obvykle splývají až na zem. „Také chceme, aby nevěsty měly alespoň menší vlečku. Ideální je dlouhá na obřad a na focení. Dá se zvlášť připnout a na večer je možné ji odepnout,“ řekla Haklová. A když chce nějaká nevěsta výjimečně jinou než bílou či krémovou barvu, snaží se jí návrhářky dát na horní část alespoň bílou krajku. „Aby z toho bylo zřejmé, že je nevěsta,“ poznamenala návrhářka.

Ženy absolvují nejméně tři zkoušky

Ženy obvykle přijedou s různými obrázky a poměrně dobrou představou. Ve studiu si vyzkouší různé druhy střihů, aby zjistily, které lichotí jejich postavě, a návrhářky posléze jejich představu dotvoří. Aby byly s výsledkem obě strany spokojené, musejí zákaznice přijít alespoň s půlročním předstihem a absolvují nejméně tři zkoušky.

S nevěstami řeší v salónu každý detail

„Řešíme s nimi každý detail. Snažíme se zvýraznit jejich přednosti a skrýt nedostatky. Šaty máme obvykle rozpracované tři měsíce, ale někdy i rok. Jezdí k nám zákaznice i ze zahraničí a zastaví se na zkoušku třeba při pracovní cestě,“ uvedla Haklová. Výjimečně přijdou nevěsty i s ženichem. „Časté to nebývá a je to pro nás příjemné zpestření,“ usmála se návrhářka.

Počet svateb se zvyšuje

Z poptávky je podle ní vidět, že počet svateb se zatím zvyšuje a na letošní sezonu už moc prostoru pro další zakázky nezbývá. Obzvláště na léto, kdy je počet svateb nejvyšší. „Nevěsty jsou z šatů obvykle nadšené a rády si je nechávají. Jedna si je dokonce zavěsila nad postel. Ale může se stát, že je chtějí prodat. Nová majitelka pak může přijít k nám do salonu a je možné takové šaty upravit zase pro ni,“ vysvětlila majitelka svatebního salónu.

Na zkoušky chodila nevěsta s maminkou a babičkou

A zmínila příběh, kdy upravovala šaty, s nimiž přišla nevěsta, že se v nich vdávala její babička i maminka. „Dali jsme jim nový vzhled díky šperkům a na zkoušky chodily všechny tři a hrozně si to užívaly,“ dodala Haklová.