Masopustní průvod maškar prošel v sobotu Hostěnicemi na Brněnsku. Masek bylo téměř padesát. A nechyběly mezi nimi pohádkové postavy, broučci či jeptišky. V čele pestrého průvodu šla dechová kapela a maškary se zastavily u řady domů v obci, kde dostaly občerstvení. Obec na okraji Moravského krasu obešly za zhruba šest hodin a pobavily tak její obyvatele. Ti se shodli, že všechny masky byly super a zasloužily by si jedničku.

V průvodu šla pestrá směsice postav

Masky se scházely už po deváté hodině dopoledne v místním Občanském centru, odkud pak vyrazily svižným krokem směrem k restauraci. V průvodu nechyběli policisté, trestanci, jeptišky, kosmonauti, broučci a motýli, tygři, medvědi a další zvířata. Veselí budil Amor s velkým růžovým srdcem na šípu, růžovými křídly a volně vlajícími balónky na zádech. Kreslené pohádky připomněli Bratři v triku a k Mr. Beanovi v pyžamu se tulila beruška.

Hráli jim muzikanti až od Opavy

„Do kroku i k tanci nám hraje pět muzikantů z Hasičské dechové hudby SDH Bolatice u Opavy,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN jeden z organizátorů průvodu Radek Patočka. Kvůli maškarnímu průvodu někteří řidiči zastavovali a přispěli trestancům nebo Beanovi do kasičky na kapelu. A když už se pauza u domu začala protahovat, zazněl ostrý hvizd píšťalky a trubky muzikantů v hasičských uniformách a pokračovalo se dál.

K masopustu patří koblihy

Na každé zastávce u domu čekalo na masky bohaté pohoštění. Řada sousedů nabízela maškarám nejen uzené maso, řízky a další pochutiny, ale také smažené koblihy různých velikostí. Ty k masopustu nebo také fašanku či ostatkům, což je období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou, neodmyslitelně patří. V minulosti se přitom za maškary převlékali jen muži a zastávali tak i ženské role. Napodobovali tak antické divadlo. Popeleční středa letos připadá na 14. února. Pro mnohé bývala a dodnes je dnem přísného půstu.

Masopustní průvod, na který večer navázal maškarní bál s tancovačkou, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.