"Plánování je zatím v počátcích. Nelze tedy ještě říci, kolik nových stožárů tam postavíme. Vždycky v prvním kroku naplánujeme maximum stožárů na určený prostor. Pak počet postupně redukujeme podle různých vnějších požadavků," uvedla Lužová.
Starostka Břežan Jana Surovcová (Pro Břežany I.) nevidí v rozšiřování větrného parku problém. "Před lety, když se tu měly stavět první větrníky, lidé hodně protestovali. Ale bylo to tím, že neměli dostatek informací. Dneska víme z vlastní zkušenosti, že s elektrárnami nejsou problémy. Nedělají hluk ani nezabíjí ptáky, jak se tvrdilo," uvedla Surovcová.
Výměnou za postavení elektráren v katastru obce dostává radnice od provozovatele příspěvek do obecního rozpočtu. "Ročně je to asi 106.000 korun, ale myslím, že by to mělo být víc," dodala Surovcová.
Společnost W.E.B Větrné elektrárny má na jihu Moravy elektrárnu i u Bantic na Znojemsku. Kromě těchto šesti stožárů je na území kraje jediná další větrná elektrárna, u Tulešic na Znojemsku.
"Myslím, že na jihu Moravy moc dalších větrníků nevyroste. Hlavní problém je, že je území hodně zastavěné a elektrárna musí dodržovat odstup od nejbližší obývané nemovitosti. Navíc je tady hodně přírodních parků a rezervací, což výstavbu také limituje a jinde to kazí krajinný ráz a výhledy. Už jsme různé možnosti prověřovali," uvedla Lužová.
Elektrárny u Břežan patnáct let po svém spuštění teprve zaplatí úvěr, které si provozovatel vzal na jejich stavbu. Potom na sebe začnou vydělávat. Jejich životnost je podle Lužové přibližně 25 let.