Většina sportů zimního olympijského festivalu v Brně bude venku

  • Foto

    MMB (archiv)

Většina z více než desítky sportů zimního olympijského festivalu v Brně bude s ohledem na šíření koronaviru ve venkovním prostředí. Budou se také dodržovat platná protiepidemická opatření. Novinářům to dnes řekl místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník. Festival se uskuteční v areálu Nové Zbrojovky poblíž vlakové zastávky v Židenicích v době zimní olympiády v Pekingu v termínu od 4. do 20. února. Pro návštěvníky bude připravený registrační systém.

Festival nabídne lidem možnost vyzkoušet si například biatlon, curling, běžkařskou dráhu, snowpark nebo skokanský můstek. Pro základní a střední školy z Jihomoravského kraje je připravený speciální program, který bude každý všední den dopoledne a zcela zdarma. Děti si budou moct zkusit pět sportů pod odborným vedením.

Olympijský výbor je s ohledem na šíření koronaviru v kontaktu s hygieniky. "Je těžké nyní odhadovat, jaká bude epidemiologická situace začátkem února. Budeme dodržovat a pružně reagovat na opatření. Rovnou připravujeme všechna sportoviště ve venkovních prostorách, jen curlingové dráhy nebudeme přemisťovat z kryté haly, ale jejich kapacita bude omezena," řekl Varhaník.

Olympijský festival je v Brně potřetí, letos se uskutečnil při letní olympiádě. Poprvé byl při zimní olympiádě v Pchjongčchangu v roce 2018 na brněnském výstavišti. Podle zástupců města by ale varianta na výstavišti byla asi o osm milionů korun dražší než v Nové Zbrojovce, což by bylo pro město i kraj s ohledem na pandemii náročnější. Brno chce dát na festival deset milionů korun a stejnou částku vynaloží také kraj.

Letos byl festival při olympiádě v Tokiu. "Rodiče s dětmi tvořili v létě asi 80 procent návštěvníků festivalu. Společně se nám podařilo přilákat naše nejmladší ke sportu, což je v této době pro nás všechny důležitý úkol. Proto jsme se rozhodli tento projekt znovu podpořit," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) doplnil, že pokud bude zimní olympiáda úspěšná jako ta letní a přijede tolik medailistů, bude to skvělé. "Tyhle příklady vedou k tomu, aby začaly více sportovat děti a celé rodiny," poznamenal hejtman.

Zdroj: 
čtk