Titul šampiona bílých vín a šest titulů vítězů v jednotlivých kategoriích získala na letošním 18. ročníku mezinárodní soutěže Oenoforum vína z České republiky. Další dva tituly šampiona putují na Slovensko a jeden do Moldavska. V tiskové zprávě o tom informoval pořádající Svaz vinařů. Oenoforum je jediná soutěž v Česku, která se koná pod patronátem Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví (OIV). Letos se do soutěže přihlásilo 428 vín ze sedmi zemí.

Šampionem bílých vín je Tramín červený

Šampionem bílých vín vyhlásila porota Tramín červený 2022, pozdní sběr z Vinařství Škrobák. Titul šampiona mezi mladými víny získal Sauvignon 2023, víno ze slovenského vinařství Víno Mrva & Stanko, šampionem mezi cuvée je pro letošek 3 Burgundy 2021, víno ze stejného vinařství. Titul za nejlepší červené víno v soutěži získala Aurore Rara Neagra 2020 z moldavského vinařství Fautor.

Cena za nejlepší kolekci putuje do Rakvic

Vína z České republiky zvítězila v šesti kategoriích, tedy v polovině z 12 hodnocených. Cenu za nejlepší kolekci vín v soutěži získal Pavel Binder – rodinné vinařství z Rakvic na Břeclavsku.

Vinaři přihlásili 428 vín

„Do 18. ročníku soutěže vín Oenoforum 2024 bylo přihlášeno 428 vín z Rakouska, Slovenska, Portugalska, Nového Zélandu, Maďarska, Německa a samozřejmě také České republiky. Součástí programu byla i odborná mezinárodní konference,“ konstatoval ředitel soutěže Martin Půček.