Koncertní sál s kapacitou 1200 míst vyjde zhruba na 1,3 miliardy korun, stát by měl dát 600 milionů, stejnou částku Brno a 100 milionů Jihomoravský kraj.

Zástupci města dnes ukázali místo výstavby ministrům, která končí dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje. Šmíd řekl, že vláda bude v druhé polovině roku rozhodovat o rozpočtu na rok příští a také o výhledu rozpočtu na léta následující. V tomto rámci by měla vyčlenit na rok 2020 úvodních 50 milionů, na rok 2021 dalších 250 milionů a na rok 2022 zbylých 300 milionů.

Koncertní sál má být vedle Besedního domu mezi ulicemi Besední a Veselá. Nedávno tam skončila hrubá stavba garáží ze čtvrt miliardy korun, nabídnou skoro 200 míst. V garážích však zatím nelze parkovat, protože nejsou hotové všechny technologie jako například výtah nebo větrání, což bude možné dokončit až s hrubou stavbou sálu. Stavba garáží byla první etapou, stavba sálu bude etapou druhou.

Koncertní sál bude zázemím pro Filharmonii Brno. "Sál bude největším v České republice pro klasickou hudbu. Soubor konečně začne zkoušet v adekvátních podmínkách, což zatím za 63 let historie filharmonie nebylo," uvedla ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová. Podle Hollana sál bude sloužit i jiným žánrům a bude moct přilákat světové interprety.

Na podobě síně několik týdnů pracují projektanti. Brzy by měli městu představit první návrhy, nikoli však konečné.