Jihomoravská přírodní koupaliště mají vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z analýzy vzorků Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Chladné a deštivé počasí ale koupání v posledních dnech příliš nepřálo. Hygienici sledují zhruba 20 nejnavštěvovanějších přírodních koupališť.

Odebírají vzorky a sbírají dodané informace

U některých koupališť odebírají vzorky přímo hygienici, informace o kvalitě přijímají i od dalších organizací jako například Povodí Moravy na Brněnské přehradě nebo provozovatelů koupališť. Návštěvníci informace o stavu vody najdou například na informačních cedulích.

Ve čtyřech nádržích je voda s horšími vlastnostmi

Čtyři ze sledovaných koupališť mají vhodnou vodu ke koupání, nyní „se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi“. Jde o rybník Suchý a vodní nádrž Palava na Blanensku, také o letovickou vodní nádrž a koupaliště Rakovec na Brněnské přehradě.

Koupat se dá bez problémů třeba na Brněnské přehradě

Bez problémů jsou zbylá čtyři koupaliště na Brněnské přehradě, tedy Rokle, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště. Kvalitní vodu má také například nádrž Nové Mlýny na Břeclavsku, Lučina na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku či Vranovská přehrada na Znojemsku.

Nevlídné počasí koupání nepřálo

Počasí ale koupání v posledních dnech nepřálo, teploty nebyly nijak vysoké, místy i vydatně pršelo. U kvality vody hraje podle hygieniků roli mimo jiné právě počasí. Vlivem vedra se totiž mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody a kvalita vody se zhorší. Teploty v následujících dnes se mají postupně zase zvedat.