Vyškovský hřbitov bude mít pietní místo, věnováno bude nenarozeným zesnulým dětem

  • Foto

    Město Vyškov

Smutek, tíživé vzpomínky a nenaplněná radost, s tím vším se musí vyrovnat rodiče, kterým zemřelo dosud nenarozené dítě. Vedení vyškovské radnice chce, aby měly tyto rodiny možnost důstojně jeho památku uctít či pochovat jeho ostatky. V tiskové zprávě o tom informoval vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

„Podobných pomníků, kde by rodiče mohli vzpomenout na své předčasně zesnulé děti, není v České republice mnoho. Jde o těžké téma, ale nelze před ním zavírat oči. Hodláme dát lidem, kteří obtížnou životní zkouškou prošli, k dispozici vhodné místo pro pietu, aby v modlitbě či ve vzpomínce mohli ztišit svoji bolest. Radním města se taková myšlenka zamlouvala a záměr podporují,“ potvrdil Celý, s tím, že pietní místo by mělo být na vyškovském hřbitově. Sám se v minulosti setkal s neziskovými organizacemi, které pracovaly s rodiči, již dítě ztratili.

„Těšili se a náhle o ně přišli. Chceme takovým lidem nabídnout prostor, který bude pro nepojmenované děti určený. Poslouží nejen k útěše nad ztracenou nadějí, ale také k pochování dětských ostatků z jakéhokoliv stadia vývoje, proto je vybudování místa nesmírně důležité,“ dodal Celý.

Umístění pietního místa plánuje radnice v blízkosti vyústění hlavní cesty přes hřbitov u stěny, která odděluje prostor od řetězce Kaufland.

Podobu pietního místa by měl vytvořit zlínský akademický sochař Radim Hanke, který již pro Vyškov vytvořil památník padlým v 1. světové válce v roce 2018.

Podle místostarosty Celého je již znám hlavní motiv pietního místa, má jim být pootevřená bronzová brána, ze které nahlíží malé dítě. Samotná realizace by měla být ještě letos.