Cagala potvrdil, že s nápady přišly samy univerzity. Momentálně je nejprve potřeba zorganizovat celý složitý proces očkování. Ve velkokapacitním centru na Brněnském výstavišti, ale i v regionech.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich nabídku vysokých škol přivítal a přizval je k přípravě očkování. „Chceme očkovat co nejrychleji a bez dobrovolníků v administrativě i jinde se neobejdeme. Stejně tak chceme vyladit provoz očkovacích center do posledního detailu a simulace k tomu můžou hodně pomoct. Našim univerzitám patří velký dík. Jsou to dobré zprávy pro jižní Moravu,“ uvedl hejtman Grolich.

Odborníci z VUT nabídli konkrétně simulaci, která by pomohla nastavit systém krajských vakcinačních center. Dnes se na spolupráci dohodli se zástupci Jihomoravského kraje i Fakultní nemocnice Brno.

Podle vedoucího Ústavu informatiky Fakulty stavební VUT Tomáše Apeltauera dokážou simulace „vychytat mouchy“ systému s předstihem, aby pak očkování mohlo probíhat co nejrychleji.  „Jediná sekunda zdržení u každého pacienta znamená, že první milion dávek vakcíny bude naočkovaný kumulativně skoro o dva týdny později,“ konstatoval Apeltauer, který za VUT nabízí kraji bezplatnou pomoc s vyladěním provozu konkrétního očkovacího centra tak, aby bylo maximálně efektivní.

Cagala dále potvrdil, že v minulých dnech pomocnou ruku nabídla i Masarykova univerzita. Ta má hlavně zkušenosti s organizací dobrovolníků při první vlně pandemie, a právě o tyto organizační zkušenosti, případně i o samotné dobrovolníky, se chce s Jihomoravským krajem a Fakultní nemocnicí Brno podělit. Poskytnout chce taky zázemí, třeba pro administrativu.

„Stejně jako na jaře, i nyní jsme připraveni poskytnout celé know-how našeho Dobrovolnického centra a bude-li potřeba, určitě se nahlásí i naši dobrovolníci,“ dodal rektor MU Martin Bareš.

„Fakultní nemocnice Brno velmi vítá jakoukoli dobrovolnickou pomoc, protože kromě očkování má na svých bedrech péči o nejvyšší počty COVID pozitivních pacientů z celé ČR a také superspecializovanou zdravotní péči, která je pro pacienty z širokého regionu nezastupitelná a jinými zdravotnickými zařízeními nenahraditelná,“ uzavřel ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.