fbpx
23. 03. 2023 Dnes má svátek Ivona

Výstaviště? Přední část se otevře lidem. A vzniknout má i nový pavilon

brno-vystaviste-strojirensky-veletrhdenik-630

Výstaviště, které lidé znají nyní, se má brzy změnit. Přední část areálu u hlavního vstupu plánuje město otevřít lidem. A návštěvníci si za deset až dvacet let možná zajdou na výstavu do nového moderního pavilonu. V pondělí zástupci města a veletrhů poodhalili budoucnost areálu. Navíc pozvali na největší letošní akce.

„Město, většinový vlastník výstaviště, již delší dobu zvažuje, jak areál v Pisárkách využít. A nyní už o tom s vedením veletrhů i jedná. Například přední část se má otevřít lidem. „Nachází se v ní historické, památkově chráněné veletržní budovy z dvacátých let minulého století. Ty už v současné době nesplňují požadavky moderního výstavnictví a těžiště veletrhů se posouvá do zadní části areálu, kde se nachází moderní pavilony,“ poznamenala hlavní architektka výstaviště Lenka Štěpánková. O přesném využití budov se bude ještě jednat.
Město chce na areál výstaviště i jeho okolí vypsat architektonickou soutěž. Například v areálu výstaviště chce stavět moderní požární zbrojnici. Hasiči by z ní měli dobrý přístup třeba i do brněnského kampusu. „Určitě ale nechceme měnit podstatu výstaviště,“ poznamenal brněnský primátor Petr Vokřál.
Tamní pavilony se už od poloviny devadesátých let modernizují. A lidé se v horizontu deseti až dvaceti let možná podívají na expozice i v novém pavilonu. „Zvažujeme stavbu nové výstavní budovy mezi pavilony C a F. Momentálně jsou technologicky vybavené na úrovni evropských pavilonů hlavně nové pavilony P a F,“ poznamenal generální ředitel firmy Veletrhy Brno Jiří Kuliš.
Právě ve zmíněných pavilonech se koná nejdůležitější a největší akce odehrávající se na výstavišti – Mezinárodní strojírenský veletrh, který bude v říjnu. „Letošní partnerskou zemí veletrhu bude po pěti letech Indie. Očekáváme, že se představí v rozsahu loňského čínského pavilonu,“ uvedl Kuliš. Právě Čína byla hlavní partnerskou zemí strojírenského veletrhu v loňském roce. Z Indie má přijet více než stovka vystavovatelů.
Výstaviště loni navštívilo téměř 770 tisíc lidí. Letos chtějí zástupci brněnských veletrhů nalákat návštěvníky i na nové akce. Třeba v polovině července se vrátí do areálu závod historických formulí a motocyklů, zástupci firmy Veletrhy Brno chystají také nový veletrh URBIS. „Jde o veletrh chytrých řešení pro města a obce,“ uvedla obchodní ředitelka Veletrhů Brno Dana Maria Staňková. Lidé na akci uvidí třeba konkrétní řešení projektu Smart City v Brně.
Hrubý zisk veletrhů byl za loňský rok více než 103 milionů korun. „Na výstavišti se konalo celkem čtyřicet veletrhů. A kdyby se všechny expozice měly vměstnat do jednoho jízdního pásu dálnice D1, táhly by se od Brna až do Velkého Meziříčí,“ vysvětlil mluvčí veletrhů Jiří Smetana.
Kromě veletrhů lidi lákaly také různé další akce, jako třeba Majáles. „Majáles se bude konat i letos, začátkem května. Na výstavišti také bude koncertovat skupina Kiss, nebo britská kapela Placebo,“ pozvala Staňková.Většinovým vlastníkem brněnských veletrhů je od loňska Brno, ještě ale vykupuje akcie od menšinových vlastníků, které bude muset vyplatit.
Výstaviště zaplní historické formule. Po padesáti letech
Brno – Řev motorů historických formulí a motocyklů se má již v polovině července ozývat brněnským výstavištěm. Na jeho plochu se vrátí závod, který se tam konal před půlstoletím.

Milovníci historických vozidel se akce, která je jednou z letošních novinek na brněnském výstavišti, dočkají v polovině července. „Obnovujeme tradici závodu Brno Revival, který se jel na výstavišti naposledy v šedesátých letech dvacátého století,“ potvrdila obchodní ředitelka Veletrhů Brno Dana Maria Staňková.
Auta a motorky se projedou výstavištěm patnáctého a šestnáctého července. Závodníci sice projedou stejný okruh, na jakém se zápolilo na závodech konajících se na výstavišti do roku 1967, ale letos nebude mít jízda vítěze ani poražené. Brno Revival totiž bude spíše přehlídkou.
Téměř dvoukilometrová trasa závodu má tvar V a prochází mezi pavilony. „Zatím máme informace, že se zúčastní asi čtyři sta padesát jezdců. Lidé uvidí mnoho unikátních aut, formule, které po okruhu jezdily, a třeba i auto, které vyhrálo okruh na výstavišti v roce 1962. Všichni už se na Brno Revival těšíme,“ poznamenal pořadatel Karel Kupka z Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko. Okruh má čtyři zatáčky, kdysi se závod jmenoval Mezi pavilony: O cenu města Brna.“

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT