Sedm pavilonů zaplní oslavy 95. výročí založení brněnského výstaviště. Od pavilonu A až po kruhové Zetko se poslední květnový víkend odehrají atraktivní ukázky, soutěže, sportovní, zábavný i vzdělávací program. Veletrhy se kvůli ztíženým možnostem parkování dohodly s partnerskou agenturou Snip & Co na posílení hromadné dopravy z centra města na výstaviště. Potvrdil to obchodní ředitel BVV Lukáš Helan.

Před pavilonem A1 bude festival chutí

Před pavilonem A1 najdou návštěvníci Food festival, který nabídne různé pokrmy od langošů přes halušky, prase na rožni až po indonéskou kuchyni. „Lidé ochutnají speciality od minipivovarů. Pivo se bude nabízet za rozumnou cenu,“ upřesnil Helan. Návštěvníci budou mít také zvýhodněný vstup do VIDA! science centra, kde najdou 180 exponátů.

Obří planety zaplní druhé Áčko

Pod střechou pavilonu A2 zase budou zářit obří modely vesmírných těles z brněnské hvězdárny. „Desetimetrový Lunalón, Marsmeloun i Heliosféru s tóny kosmické hudby a podivuhodnými fakty připomenou, že Brno je náš vesmír. Zároveň bude zajímavé, jak budou obří modely vypadat v pavilonu, protože dosud je Brňané mohli vidět jen venku,“ řekl Helan.

Muzeum v pohybu vystaví veterány v hale B a z centra pojedou historické autobusy

V hale B se pak představí historická vozidla z Technického muzea v Brně, která tam přijedou z náměstí Svobody. Vozový park se přitom bude skládat z osobních aut, vozů MHD a vojenské techniky. Z centra města budou zdarma vozit návštěvníky tři historické autobusy, aby posílily dopravu na výstaviště, kde bude kvůli opravám Bauerovy ulice ztížené parkování. „Kdo ale vjede do areálu BVV a zaparkuje tam, zaplatí 180 korun za auto a už nebude muset platit symbolické vstupné 30 korun za dospělého. Děti a senioři mají vstup zdarma,“ uvedl obchodní ředitel.

Sport, tanec a zábava, ale také kulečník

V pavilonu V si lidé na 20 sportovištích vyzkoušejí nejen hokej, florbal, basketbal či badminton, ale i ragby, baseball či hokejbal. K dispozici bude i lezecká stěna a workoutová zóna. „Pavilon Y pak patří kulečníku na stolech pool? Karambol a snooker. Součástí akce budou i turnaje a exhibice,“ dodal Lukáš Helan.

Nebudou chybět hasiči, vojáci a policisté a vrcholem bude nedělní ohňostroj

Sobota bude patřit i Dnu bezpečnosti, kdy se představí armáda, policie i hasiči. Jejich práci si vyzkoušejí děti a jednotky předvedou různé typy zásahů. Před Rotundou je pak na pódiu od 10 do 20 hodin připravený zábavný program, v němž zazní i muzikálové hity z Městského divadla v Brně a vrcholem bude od 18.30 hodin koncert revivalu Queenie. V neděli se pak ve 22.30 hodin nad Špilberkem rozzáří úvodní veletržní ohňostroj přehlídky Ignis Brunensis.