Výtvarník Stanický na Špilberku propojuje své práce s prostorem

Výstavu, která chce propojit umělecká díla s okolním prostorem, připravil ve východním křídle brněnského hradu Špilberk výtvarník Petr Stanický. Při jejím vytváření použil hlavně sklo a leštěný plech.

  • Foto

    informuji.cz

Lidé mohou expozici nazvanou Zpřítomnění místa navštívit od 4. července do 1. září, řekli ve středu novinářům zástupci Muzea města Brna.

Některá z vystavených děl vytvořil Stanický speciálně pro prostory na Špilberku. "V hranolové věži stojí proti sobě dvě úzká okna vyplněná onyxem, přes který dovnitř proniká světlo. Tento efekt zvýrazňuji leštěným plechem, který barevné světlo odráží do prostoru," uvedl výtvarník. Jeho práce chtějí násobit sílu okolního prostoru.

Pro Stanického tvorbu je charakteristický minimalismus, geometrie, optické klamy i syrovost skla, kovu a dřeva. Absolvoval postgraduální studium na New York School of Art a působil v ateliéru neo pop-artového umělce Jeffa Koonse. V současnosti vede ateliér Design skla na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a jeho díla jsou součástí veřejných i soukromých sbírek v Česku i zahraničí.

Muzeum města Brna prezentuje díla českých sklářských výtvarníků každé léto. V minulosti na Špilberku vystavovali například manželé Roubíčkovi, Bořek Šípek nebo Jiřina Žertová.

Zdroj: 
čtk