Po několika měsících dnes dělníci na brněnském Mendlově náměstí odstranili část zábradlí, které cestujícím znesnadňovalo přestupování mezi tramvajemi, trolejbusy a autobusy. Vedení města o to, aby v 50 metrů dlouhém zábradlí vznikly mezery, usilovalo již od února, kdy se náměstí po téměř rok a půl trvající rekonstrukci za 200 milionů korun otevřelo. Tak dlouhou dobu to trvalo proto, že se na výsledném řešení musely dohodnout všechny dotčené orgány.

„Řešily se různé varianty a postupně se došlo k výsledku, na kterém se všechny dotčené orgány shodly a který nezasahuje do kolaudačního řízení celé stavby. Jedná se o kompromisní řešení z hlediska bezpečnosti,“ uvedla Radka Loukotová z brněnského magistrátu. Město se pro odstranění rozhodlo na základě podnětů lidí, kteří se tam pohybují, vzalo také v potaz zjištění policistů. „Byli na místě svědky chování chodců, kteří zábradlí tak jako tak překonávali, a vznikaly tak nestandardní a mnohdy nebezpečné situace,“ dodala.

Mendlovo náměstí je jedním z nejvýznamnějších přestupních uzlů mezi linkami MHD

Ještě před otevřením ale podoba jeho rekonstrukce čelila především kvůli zábradlí kritice. Brněnský magistrát již dříve uvedl, že si jej vynutil Drážní úřad a policie s ohledem na bezpečnost chodců. Už když tam dělníci zábradlí montovali, chtělo vedení města vyřešit záležitost co nejdříve. Kromě cestujících nebyl se zábradlím spokojený dopravní podnik ani architekti ze studia Chybík + Krištof, kteří podobu náměstí navrhovali.