Z přetížených brněnských nemocnic se ve čtvrtek přesune 19 pacientů do Prahy

  • Foto

    ZZS JmK - archiv

Armáda ve čtvrtek přepraví pacienty s koronavirem z dvou přetížených fakultních nemocnic v Brně do Prahy. Jde o čtyři pacienty na umělé plicní ventilaci a 15 dalších nemocných s covidem-19. Cílem je alespoň částečně uvolnit kapacitu, řekl dnes novinářům krajský koordinátor intenzivní péče Vladimír Šrámek. Nejvíce chybí odborný personál.

Pacienti zamíří do šesti nemocnic v Praze, například do Motola, na Bulovku, do vojenské či vinohradské nemocnice. Nejvíce pacientů by měla převzít motolská nemocnice, která dnes oznámila, že od pondělí zastaví veškeré plánované operace. Nemocné v nejtěžším stavu přepraví armáda vrtulníky, ostatní povezou sanitky.

Česko podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) potřebuje plošná opatření kvůli šíření covidu-19. Situace na jižní Moravě je podle něj kritická a svou závažností přesahuje hranice kraje, což potvrzuje i plánovaný převoz pacientů. Zasahovat pouze lokálně či regionálně tak podle hejtmana ztrácí smysl.

Grolich apeloval na veřejnost, ať se chová zodpovědně, a na vládu, ať přijme konkrétní opatření, která omezí šíření viru. Jsou podle něj potřeba jasná pravidla, která budou platit napříč kraji. Pokud se něco zakáže na Moravě, ale bude to dál možné v Čechách, lidé pojedou tam, a ještě se tak zrychlí šíření viru, míní Grolich.

"Buďme trpěliví, zodpovědní, uvidíme, co vláda udělá v pátek. Já ji prosím, ať už doopravdy něco udělá,“ řekl hejtman. "Musí přijít restriktivní opatření, nejen kosmetické úpravy těch stávajících," doplnil.

Úplný lockdown podle Grolicha zatím není nezbytný, je ale potřeba výrazně omezit sociální kontakty a mobilitu lidí. Podobný názor má i Šrámek, otazník podle něj visí například nad vánočními trhy a dalšími adventními akcemi. Města by měla dostat jasný pokyn, zda je mají organizovat, nebo ne.

Převoz z Brna do Prahy čeká podle Šrámka dva pacienty v těžkém stavu z Fakultní nemocnice Brno a dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Dalších 15 nemocných, jejichž stav není tak závažný, bude z Fakultní nemocnice Brno. Obě brněnská zařízení tak získají alespoň nějaká volná lůžka a budou moci v případě potřeby pomoci menším jihomoravským nemocnicím.

"Naše nemocnice je daleko nejvýznamněji zasažena celou tou záležitostí. Stávající stav by už ohrožoval možnosti poskytování specializované a superspecializované péče ve Fakultní nemocnici Brno," řekl ČT ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.

Zdroj: 
čtk