Nejrychlejší L-band datové připojení Viasat pro letectví, služba SwiftJet, má za sebou úspěšné testy. Významné zrychlení stávajícího připojení umožnil upgrade terminálu Honeywell HD-710. Na vylepšení, které představuje budoucnost využití datových služeb v letectví, se přitom podíleli vývojáři z vývojového centra Honeywell v Brně. Firma o tom informovala zpravodajský portál BRŇAN v tiskové zprávě.

Za letu je možné streamovat videa, vést videohovory a brouzdat na síti

Testování nové služby SwiftJet dokázalo, že je díky ní možné za letu streamovat i videa ve vysokém rozlišení, vést videohovory a procházet internet. „Služba je určená pro business letectví. Nabídne bezproblémové globální pokrytí a zajistí, že cestující budou moci zůstat ve spojení s kolegy, přáteli a rodinou, ať poletí kamkoli,“ uvedl mediální zástupce společnosti Martin Plesný.

Brno hrálo ve vývoji důležitou roli

Významnou část práce na této novince mělo na starosti výzkumné a vývojové centrum Honeywell v Brně. Díky odbornosti a zkušenostem brněnských inženýrů zde probíhal jak vývoj softwaru, tak integrace a testování řešení od externích dodavatelů. Jde totiž o inovativní pracoviště, které se podílí na zrodu technologií měnících budoucnost světa.

Řeší unikátní projekty v oblasti letectví a vesmíru

„Klíčovou roli hraje našich téměř tisíc inženýrů a vědců. Řešíme unikátní projekty především v oblasti letectví a vesmíru, například řízení letu nebo optické komunikace družic. Jsme evropským centrem společnosti pro vývoj vodíkového pohonu letadel. Stojíme také u zrodu nového trendu – letecké mobility zboží i osob prostřednictvím dronů a strojů s kolmým startem,“ vysvětlil viceprezident a generální manažer Honeywell Technology Solutions EMEA Michal Závišek.

Nabízejí až šestkrát rychlejší připojení

Služba SwiftJet nabídne v pásmu L-band maximální rychlosti 2,6 Mb/s, což je až šestkrát rychleji než SwiftBroadband, stávající L-band připojení pro letectví od společnosti Viasat. Terminály pro tuto službu se běžně vyskytují na platformách Gulfstream, Dassault a Embraer. SwiftJet je k dispozici také jako nová instalace, která probíhá podobně rychle a pohodlně jako všechny terminály Honeywell. Testování úspěšně prokázalo čtyřkanálovou agregaci přes satelity a rádiovou přístupovou síť (RAN) Viasat pomocí vícekanálového satelitního komunikačního řešení Honeywell HD-710. Agregace umožnila u služby dosáhnout stabilních a optimálních rychlostí přenosu dat.

Stačí udělat upgrade

SwiftJet splnil očekávání ohledně výkonu za letu i při přechodu mezi zaostřenými paprsky v satelitní síti společnosti Viasat. Služba se v komerční nabídce objeví koncem tohoto roku. „Stávající zákazníci tak v blízké budoucnosti využijí její vyšší rychlost, když udělají snadný upgrade svého stávajícího Honeywell L-band terminálu, aniž by museli měnit jakékoli kabely nebo hardware antény,“ doplnil Plesný.