Lékárny Fakultní nemocnice Brno či Chytrá lékárna v České ulici zásoby zatím mají, další dvě lékárny v Brně hlásí vyprodáno. Povinnost nosit respirátory, nanoroušky či dvě jednorázové roušky s platnosti od dnešní půlnoci oznámil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dnes má upřesnit místa, kde to bude nutné.

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala zvýšený zájem o respirátory ve všech šesti lékárnách. "Jsme předvybavení, takže zásobu máme," sdělila mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

V Chytré lékárně v České ulici stoupl od pátku zájem o respirátory z dřívějších několika kusů denně na desítky až stovky. "Minimálně na dnešek a zítřek (úterý) zásoby máme a respirátory se snažíme doobjednat. Uvidíme ale, co bude dál i podle dnešního upřesnění vlády. Snad bychom neměli mít problém. Máme v zásobě i chirurgické roušky," řekla vedoucí lékárny Eva Burianová.

Dostatek roušek i respirátorů má dosud i lékárna Fakultní nemocnice u svaté Anny. "Nutno říci, že zájem ze strany veřejnosti je velký, podle kolegů v lékárně vzrostl prodej respirátorů pětinásobně. Ještě poměrně nedávno jsme prodávali například respirátorů FFP2 50 kusů denně, nyní je to 250 denně. Očekáváme v nejbližších dnech ještě větší zájem. Máme objednány další várky a doufáme, že dorazí," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Respirátory naopak momentálně neseženou lidé v Lékárně u Ronda a v provozu v ulici Milady Horákové. "Zaznamenali jsme vyšší zájem, a tak jsme respirátory objednali u dodavatele, ten nám to potvrdil, ale zatím nedodal. Snad ve středu. Asi jsou prázdné i sklady. Na Miladě jsme vyprodali v pátek, u Ronda dnes. Lidé pořád chodí, musíme je odmítat," konstatovala lékárnice Helena Žáková.

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 26 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, 383 potvrzených případů nákazy a pět úmrtí lidí s touto nemocí. Od počátku pandemie je na jižní Moravě k dnešnímu dni 106.756 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyléčilo se 94.894 lidí, naopak 2181 s nemocí zemřelo.