Ještě před koncem školního roku stihla na další brněnské škole vyrůst zelená střecha. Díky dotaci města Brna ji realizovala městská část Brno-Bohunice na základní škole Arménská. Novináře o tom informoval primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Střecha na jižní straně základní školy Arménská slouží jako spojovací krček mezi budovami, školáci ho ale využívají také jako venkovní přístřešek ve vnitrobloku školy. Celá konstrukce této střechy je z roku 1974 a téměř padesát let stáří se na ní značně podepsalo. Bylo proto nutné odstranit všechny její vrstvy až k nosné konstrukci. Na celkových 182 metrů čtverečních se místo střešní krytiny umístily zelené rozchodníkové koberce,” uvedl Hladík, který doplnil, že jde o vůbec první zelenou střechu, kterou kdy městská část realizovala. K realizaci navíc přispěl i horší technický stav samotné střechy, radnice tedy opravy již měla v plánu. Nakonec se městská část rozhodla střechu rekonstruovat a zřídit na ni zelený pokryv.

„Střecha pomůže zadržovat vodu a ochlazovat vnitřní prostory budovy. Dalším pozitivem je, že tato extenzivní zelená střecha je z oken školních tříd dobře viditelná, což příznivě prospívá k celkové pozitivní atmosféře na škole,” doplnil starosta městské části Brno-Bohunice Antonín Crha (KDU-ČSL).

V Bohunicích jsou i další zelené střechy, které vznikly díky ekodotaci z města, ale za realizací jsou už soukromé organizace.

„Jednu z nich například realizovalo společenství vlastníků ve Švermově ulici na panelovém domě. Po celém Brně jich je více jak 200, kromě ZŠ Arménská pak máme i další střechy na školských zařízeních. Najdeme je například na mateřské škole Měřičkova v Řečkovicích a Mokré Hoře, na mateřské škole Řezáčova v Komíně nebo na modulární školce na Kamechách.“ popsal Hladík.

Nová skladba střešního pláště na ZŠ Arménská je teď složena ze zelených rohoží s rozchodníky na kokosovém nosiči, extenzivního substrátu, separační vrstvy, termicky spojených stavebních desek z recyklovaného polyesteru, nopové folie, separační a ochranné vrstvy, hydroizolace, vpichované geotextilie a penetračního nátěru. Ve spodní části byla zachována stávající vápenocementová omítka.

Cena střechy je téměř 1,7 mil korun, z toho více jak 1mil pokryla dotace města Brna.