Během letních prázdnin bude zahájena stavba bezbariérových jazykových učeben, které budou umístěny v nevyužitých půdních prostorách nad stávajícím objektem Základní školy Sirotkova. „Škole, která nedisponuje třídami pro výuku cizích jazyků, přibudou plánované dvě jazykové laboratoře, kabinet a speciální třída v podkroví. Nové třídy tak výrazně pomůžou nejen ke zkvalitnění výuky, ale i v bezproblémovém prostorovém uspořádání. Akce bude stát více jak 20 milionu korun. Termín dokončení veškerých prací je naplánován na konec března příštího roku,“ uvedl Filip Leder (KDU-ČSL), místostarosta brněnských Žabovřesk.

  ZŠ Sirotkova s celkem 760 žáky a 29 třídami je jednou z největších základních škol v Brně. Škola v současné době nedisponuje žádnou jazykovou učebnou. Přitom povinný cizí jazyk se zde vyučuje od 3. třídy, na druhém stupni, tedy od 7. třídy pak druhý povinný cizí jazyk. Celkem se na škole týdně odučí 79 hodin angličtiny (všechny hodiny jsou půlené, takže ve výsledku je to 158 hodin angličtiny týdně). K tomu je třeba připočítat celkem 20 hodin němčiny a 12 hodin španělštiny týdně. Celkový počet hodin cizího jazyka týdně ve škole je tedy 190 hodin.

   „Pokud půlíme hodiny angličtiny nebo druhého jazyka, musíme učit v učebně praktických činností, v učebnách informatiky a dokonce v učebně speciálního pedagoga, která je v herně školní družiny. Tyto místnosti jsou pro výuku cizích jazyků nevhodné,“ uvedl ředitel školy Dan Jedlička.

   Stavební práce začnou hned s odstartováním letních prázdnin. Po instalaci nové střešní konstrukce, kde ocelovo-dřevěný krov bude do ulice respektovat stávající sklon střechy a do dvorní části bude upraven tak, aby došlo k maximálnímu využití prostoru, dojde k vybudování 4 učeben, kabinetu a speciální třídy. Projekt zahrnuje i nové schodiště, a to včetně plošiny pro imobilní žáky.

   „Pro zajištění kvalitní výuky budou prostory vybaveny akustickými podhledy, dále moderním audio-video vybavením, navíc v laboratořích budou i digitální technologie se sluchátky, umožňující individuální komunikaci jak žáků mezi sebou, tak s učitelem bez rušení ostatních žáků. Učitelé budou moci ve výuce využívat internetové zdroje a výukové programy. Nebude chybět ani klimatizace pro zajištění pohody i v letních měsících,“ upřesňuje místostarosta Leder. Ten dále dodal, že okna budou opatřena předokenními žaluziemi pro zajištění příjemné atmosféry při promítání na plátna v učebnách. Podlahu pak bude chránit lepený kaučuk.

„Tato stavební úprava škole přinese skutečně velkou a také dlouhodobě očekávanou změnu. Díky větším jazykovým učebnám bude možné rozdělit zaráz výuku tříd celého ročníku, což je potřeba hlavně u menších dětí, kdy máme ve třetích třídách žáky, kteří zcela začínají s cizím jazykem, žáky kteří mají cizí jazyk od 1. třídy a žáky kteří mají angličtinu již od školky a jsou schopni plynně mluvit. V těchto případech potřebujeme rozdělit výuku a doposud nám ty prostory chyběly. Zároveň se zbavíme problému, kde učit druhý cizí jazyk, který v současné době vyučujeme v odpoledních hodinách, kdy mladší děti již nemají výuku.“ uzavřel ředitel Jedlička.