Zástupci nemocnic v Jihomoravském kraji čekají na vyjádření svých lékařů, zda po dnešní dohodě premiéra Petra Fialy (ODS) s nespokojenými lékaři prosincové výpovědi z přesčasů vezmou zpět. S ohledem na to budou upravovat organizaci práce, vyplývá z odpovědí zdravotnických zařízení, změny ze dne na den očekávat nelze, řekla Lenka Martinková, mluvčí Fakultní nemocnice Brno, kde přesčasy vypovědělo asi 450 lékařů.

„Uvidíme v příštím týdnu, zda lékaři výpovědi odvolají, podle toho budeme upravovat rozpisy a dělat změny. Operativa v prosinci je ale stejně utlumená, důležitější je leden,“ dodala Martinková.

Nemocnice v celé zemi v reakci na avizované výpovědi lékařů a ve snaze zajistit akutní péči odkládaly lidem naplánované operace a vyšetření. Premiér Fiala ale po dnešním jednání s nespokojenými lékaři oznámil dohodu. Pro příští rok jim nabídl 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích. Svůj protest lékaři, kteří od prosince vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.

V naplánovaném režimu budou v příštích dnech fungovat Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří

„Operace na příští týden jsou odvolané. Pokud dohoda bude platit a lékaři vezmou výpovědi zpět, budeme se snažit co nejdříve vrátit ke standardnímu provozu. Jen tak se k operacím ale vrátit nejde, lékaři musí alespoň 14 dní dopředu vědět, kdy mají sloužit, pacienti si musí zajistit předoperační vyšetření a podobně,“ sdělila mluvčí brněnských městských nemocnic Andrea Šromová.

Ředitel největší krajské nemocnice ve Znojmě Martin Pavlík sdělil, že se v pátek ráno sejde s primáři a jednotlivými manažery, s nimiž bude o provozu nemocnice v dalších dnech mluvit

„V téhle chvíli nemám reakci samotných lékařů. Až mě personál ujistí, že s dohodou souhlasí a že jsme schopni se domluvit, pak budu klidný. Mám víru ve zklidnění situace, ale musím počkat na to, jaká bude realita,“ poznamenal.

Nemocnice Vyškov na svém webu dnes informovala o omezení neakutní péče na ambulancích a ve vybraných lůžkových zařízeních

V návaznosti na jednání zástupců lékařů a premiéra ale vedení nemocnice podle mluvčí Šárky Urbánkové věří, že se v dalších dnech podaří zajistit standardní chod nemocnice.

Jednání nemá vliv na nejbližší dny v hodonínské nemocnici, kde pokračuje rekonstrukce operačních sálů

Ředitel zařízení Jiří Koliba se ale obává o zajištění provozu v lednu. „Pokud máme dodržovat zákoník práce a přesčasy omezit, péče stejně bude muset být omezená. Do stavu před začátkem prosince se už nevrátíme,“ míní.