Zástupci nemocnic v Jihomoravském kraji se obávají o zajištění péče po Novém roce. Prosincové výpovědi lékařů z přesčasů nedopadají na provoz nemocnic tak citelně, protože v prosinci obvykle s ohledem na Vánoce bývá méně plánovaných zákroků. Zatím ale není jisté, jak bude situace vypadat v příštích měsících. Novinářům to po společném jednání řekli zástupci kraje a nemocnic.

Přesčasy vypovědělo 30 až 70 procent lékařů

Jihomoravské nemocnice evidují prosincové výpovědi z přesčasů u 30 až 70 procent lékařů, podíl se liší podle jednotlivých nemocnic. Všechny počítají se zachováním akutní péče a omezením plánované péče. Vypovězením přesčasů chtějí lékaři po celé republice podpořit své požadavky na změny v odměňování a přesčasové práci.

Omezí plánovanou péči

„V Nemocnici Znojmo nebude žádným způsobem limitovaná akutní péče. Budeme ale muset omezit plánovanou péči, ať už se to týká zákroků nebo ambulancí. Nahrává nám, že se jedná o prosinec, protože většinou ve vánočním období bývá plánovaná péče omezená. Na druhou stranu není žádný výsledek o jednání lékařů a vlády, takže chystáme stejný režim i od ledna,“ sdělil ředitel největšího krajského zařízení Martin Pavlík. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci dalších nemocnic.

V Bohunicích nejsou připraveni přijímat pacienty odjinud

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný dodal, že nejsou připraveni přijímat pacienty z jiných zařízení. „I my musíme omezovat plánované zákroky, Kromě toho jako jediní v některých oblastech poskytujeme superspecializovanou péči a na tuhle oblast budeme zaměřovat veškeré naše úsilí. Nemáme kapacity na to, abychom přebírali pacienty z jiných zařízení,“ uvedl. Krajský radní pro zdravotnicí Karel Podzimek (ODS) sdělil, že na jednání zaznělo, že Vojenská nemocnice Brno v případě potřeby pomůže Nemocnici Boskovice.

S banalitami se na urgentní příjem nechodí

Lékařský náměstek svatoanenské nemocnice v Brně Jindřich Olšovský vyzval část zdravotnického sektoru, aby v polovině prosince nezavírala své ambulance a poskytovala péči. „Chci také požádat občany, aby nenadužívali akutní péči. Když budou chodit s banalitami na urgentní příjem, musí si uvědomit, že by tím mohli ohrozit spoluobčany, kteří mají akutně vzniklý problém,“ řekl.