fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

„Zelňák“ zase ožije! Brno-střed obsadilo přes 100 míst na Zelném trhu pro stálý prodej

Městská část Brno-střed pro letošek obsadila na Zelném trhu pro stálý prodej přes 100 míst z celkových 130. Další budou sloužit pro drobné a příležitostné zájemce.
zelnytrh2

Foto:

ilu, redakce

Většinu míst podle mluvčí radnice městské části Kateřiny Dobešové získali osvědčení prodejci, kteří tam působili v minulosti. Na Zelném trhu se ve stáncích prodává především ovoce a zelenina, lidé tam ale v některém období mohou najít i bylinky nebo uzeniny. Na náměstí stojí i krytá tržnice se zbožím, které venku schází.

Prodejci mohou venku na Zelném trhu nabízet produkty od ledna do půli listopadu, potom náměstí patří vánočním trhům. Podle Dobešové ale většina začíná nabízet zboží až v březnu nebo dubnu podle počasí. Cena na den za metr čtvereční je od 30 do 100 korun podle typu obchodníka a zboží. Nejméně platí zemědělci pěstující plodiny, nejvíce lidé prodávající alkohol; povolené je pivo, víno a burčák.

Do výběrového řízení radnice se přihlásilo několik desítek prodejců. Podle místostarostky Jasny Flamikové (SZ) to byli osvědčení prodejci z minulých let, které lidé najdou na jejich místech. V kategorii zemědělců, kteří si plodiny pěstují sami, radnice přidělila místa 32 žadatelům. V kategorii obchodníků vyhověla radnice 19 žadatelům. Zhruba padesátka prodejců obsadí více než stovku míst, podle Dobešové někteří mají míst více.

Ve spodní části budou zemědělci, ve střední a vrchní části prodejci a další odlišný sortiment jako například káva nebo zmrzlina. "Nově přibude přehledné barevné označení prodejců, aby se zákazníci mohli rychle zorientovat. Zemědělec bude mít zelenou tabulku se jménem, obchodník oranžovou a ostatní prodejci žlutou," uvedla Flamiková (SZ). Podle ní jsou ještě volná místa a prodejci se mohou hlásit.

Zbytek míst připadne příležitostným nebo novým zájemcům. "Mírně jsme letos upravili i rozložení prodejních stolů, aby korespondovalo s provozem kryté tržnice a vznikl volně průchozí prostor," dodala Flamiková.

Na Zelném trhu je krytá tržnice, která se loni otevřela po rekonstrukci téměř za 80 milionů korun. Jsou v ní desítky prodejců s produkty, které doplňují prodej venku. Lze tam najít občerstvení, sýry, maso, ale i bistro nebo cukrárna.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT